• Podsumowanie semestru - Samorząd Szkolny

• 06.02.2020 21:55
        • Działalność Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2019/2020 przechodzi wielką rewolucję.
        • Od tego roku zgodnie z przepisami prawa oświatowego w szkole funkcjonuje jeden samorząd uczniowski dla klas 1-8, w którym wybieramy jedną 3– osobową reprezentację uczniów, praca samorządu szkolnego realizowana jest na podstawie wspólnego planu pracy.

Ze względu na dużą liczbę klas i ogromną szkołę zdecydowaliśmy się prowadzić nasze działania z podziałem na sekcje:

• Małego Samorządu uczniowskiego – klasy 1-3
          • Dużego Samorządu Uczniowskiego – klasy 4-8

W ramach przygotowań do tych wielkich zmian opiekunki Samorządu uczestniczyły w szkoleniach i spotkaniach z mentorami, aby jeszcze lepiej przygotować się na współpracę z Wami.

W październiku została przeprowadzona akcja „Dzieciaki ważą plecaki”. Relacja z przeprowadzonej akcji została umieszczona na stronie internetowej szkoły.

W listopadzie została przeprowadzona kampania informacyjna dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Celem kampanii było szczegółowe zapoznanie wszystkich uczniów klas 1-8 z działalnością SU, a w szczególności:

• Czym jest Samorząd Uczniowski i jakie są jego zadania,
          • Jakie przepisy i dokumenty regulują pracą SU,
          • Jakie przykładowe działania realizowaliśmy w latach poprzednich,
          • Zapoznanie uczniów szczegółowo z nowym projektem regulaminu
          • Wysłuchanie pytań i wątpliwości uczniów oraz próba wyjaśnienia.

W klasach 1-3 odbyło się łącznie 8 spotkań, w których uczestniczyły 2-3 klasy. Spotkania trwały 45 minut, przeprowadzone zostały przez uczniów z klas 8 na podstawie prezentacji multimedialnej. Bardzo dziękujemy z tego miejsca Julii Waszkowskiej, Julii Michalskiej, Ani Wasilewskiej, Mai Sakowicz i Maćkowi Smolińskiemu za zaangażowanie i przeprowadzenie zajęć dla młodszych kolegów i koleżanek. W klasach starszych przygotowaną prezentację i projekt regulaminu przedstawili wychowawcy klas na godzinach wychowawczych.

Po przeprowadzonej kampanii odbyło się demokratyczne głosowanie za przyjęciem nowego regulaminu. Głosowanie zakończyło komisyjne liczenie głosów oraz sporządzono protokół. Regulamin został przez uczniów przyjęty i w zmienionej formie zostanie umieszczony na stronie internetowej szkoły w zakładce Samorządu Uczniowskiego.

Listopad zakończyła dyskoteka andrzejkowa dla klas 4-8. Oprawę muzyczną przygotowali p. Jakub Pożarowszczyk i p. Arkadiusz Bednarczyk. Nad organizacją dyskoteki czuwała opiekunka SU p. Ewelina Kucharska. Bardzo dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę!

W grudniu odbyło się spotkanie samorządów klasowych z opiekunami Samorządu Uczniowskiego. Na spotkaniu uczniowie zostali zapoznani z harmonogramem wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Samorządy klasowe przekazały informacje ze spotkania w swoich klasach i wybrały ucznia, który z ich klasy będzie startował w wyborach do SU. Wybrany kandydat przygotował plakat wyborczy i przekazał go opiekunom. Na tablicy SU na 1 piętrze przez okres dwóch tygodni zawisły plakaty wszystkich kandydatów.

W styczniu odbyły się tajne, równe i powszechne wybory do Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczeń ze szkoły, obecny w dniu wyborów mógł oddać swój głos na wybranego kandydata. Po wyborach odbyło się komisyjne liczenie głosów oraz sporządzono protokół.

W grudniu SU przyłączył się do ogólnopolskiej akcji „Kolorowe kredki, czyli wielki recykling kredkowy”.  Zbieramy kredki (zarówno drewniane jak i świecowe), następnie je segregujemy i temperujemy. Kredki mogą być niekompletne, częściowo zużyte lub po prostu niepotrzebne. W ten sposób wspieramy akcję „Niewidzialny Mikołaj” i „Dobra Wróżka”. Zachęcamy wszystkich uczniów do włączenia się w naszą inicjatywę. Pudełka na kredki znajdują się na korytarzach w całej szkole, a szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej szkoły w zakładce Samorząd  uczniowski.

Przygotowaliśmy dla Was prezentację multimedialną
          o bezpieczeństwie podczas wypoczynku zimowego, która zostanie zamieszczona na stronie internetowej Naszej szkoły w nasze zakładce. Zachęcamy wszystkich do aktywności, korzystania z wypoczynku mądrze i życzymy sobie i Wam zimowej aury w nadchodzące ferie!!!

Dziś po południu odbędzie się dyskoteka karnawałowa dla klas 4-8, na którą serdecznie zapraszamy. Informacje szczegółowe znajdują się na tablicy Samorządu uczniowskiego na I piętrze przy Sali 122.

W drugim semestrze z inicjatywy SU ruszamy z akcją „Cichy Bohater”. Nagroda cichego bohatera to wyróżnienie dla uczniów, którzy wykażą się szczególną wrażliwością na potrzeby osób w swoim otoczeniu (głównie rówieśników). Ich postawa zasługuje na nagrodę i stanie się wzorem do naśladowania. To uczniowie, którzy np. stanęli w obronie słabszego, wpłynęli znacząco na poprawę relacji rówieśniczych, przeciwstawili się krzywdzie, znaleźli sposób na poprawę życia szkoły.

Proponujemy przyznawanie 8 takich nagród (na każdym poziomie klas) raz do roku. Nagroda ma na celu promowanie właściwych postaw w zachowaniu, a na jej przyznanie mieliby wpływ sami uczniowie. Już dziś zachęcamy do przyglądania się dobrym postawom swoich kolegów oraz ich naśladowania.

Wnioski do dalszej pracy:

• Chcielibyśmy zachęcić wszystkie samorządy klasowe do współpracy  z SU oraz czynnego działania na rzecz społeczności szkolnej,
          • Chcemy prowadzić dialog pomiędzy uczniami i nauczycielami, dbać o przestrzeganie Waszych praw oraz wspierać Was w wypełnianiu obowiązków,
          • Pragniemy realizować pomysły uczniów na działania dodatkowe i ramach możliwości szkoły.
          • Liczymy na Waszą współpracę, bo tylko dzięki temu zadbamy o to, żebyśmy wszyscy czuli się dobrze w naszej szkole.