Genezę powstania Szkoły Podstawowej nr 314 im. Przyjaciół Ziemi należy wiązać z rokiem 1951, kiedy to grupa wsi z obszarów współczesnej dzielnicy Białołęka została przyłączona do Warszawy. Początkowo Tarchomin wraz okolicznymi wsiami – za wyjątkiem m.in. zakładów Polfy i cementowni – miał przeważnie peryferyjny, wiejski charakter. Z czasem jednak zaczęła następować stopniowa, powolna urbanizacja tych terenów, czego rezultatem była m.in. decyzja o budowie dużego osiedla na Tarchominie w 1979 roku. Osiedle na podstawie projektu opracowanego przez Jerzego Androsiuka, w sposób typowy dla budownictwa mieszkalnego PRL, zostało szczegółowo zaplanowane wraz z całym otoczeniem – punktami usługowymi, placami zabaw oraz szkołami. Nie dziwi więc decyzja Rady Narodowej miasta stołecznego Warszawy, na mocy której w 1984 roku powołano do życia Szkołę Podstawową nr 314.
1984
13 lutego nasza szkoła rozpoczęła swoją działalność jako ośmioletnia szkoła podstawowa. Dyrektorem została pani mgr Teresa Kiliańska. Pierwsza rada pedagogiczna, według kroniki szkolnej, odbyła się w iście partyzanckich warunkach. Szkoła nie posiadała żadnych sprzętów – oprócz kilku stołów i krzeseł sprowadzonych osobiście przez p. dyrektor z innej szkoły. Nie było również boiska szkolnego i sali gimnastycznej (ta została odebrana dopiero 1 kwietnia). Zajęcia odbywały się na korytarzu. W organizację pracy szkoły zaangażowała się lokalna społeczność. Rodzice, uczniowie, nauczyciele – nie bojąc się zakasać rękawy – wspólnie przygotowali pomieszczenia szkolne do przyjęcia dzieci.
Już w pierwszych miesiącach funkcjonowania szkoły nie zabrakło atrakcji dla dzieci. 20 marca uczniowie i nauczyciele szkoły wybrali się wspólnie nad Wisłę, aby zatopić Marzannę – symbol zimy. Rzecz jasna nie zabrakło również atrakcji na 1 czerwca. Szkoła wspólnie z – prężnie wówczas działającym – osiedlowym klubem Arkona przygotowała z tej okazji zawody sportowe, konkursy, pokazy oraz dyskotekę, na której bawili się uczniowie z sąsiedniej szkoły podstawowej nr 118.
1984/85
Pierwszy pełny rok szkolny zapoczątkował tradycję związaną ze ślubowaniem klas pierwszych. Z uwagi na to, że szkoła wówczas nie posiadała swojego sztandaru, ślubowano na tarczę szkolną. W styczniu odbył się w naszej szkole pierwszy bal karnawałowy.
1985/86
Wraz z początkiem roku zorganizowano wyjazd delegacji szkoły na Centralny Zlot Młodzieży w Palmirach. Uczniowie naszej szkoły złożyli hołd poległym w wojnie obronnej 1939 roku oraz zwiedzili Kampinoski Park Narodowy.
W trakcie roku szkolnego nie zabrakło tradycyjnego ślubowania oraz styczniowego balu karnawałowego. O innych atrakcjach szkolna kronika milczy.
1986/87
Na kartach kroniki rok szkolny 1986/87 prezentuje się równie skromnie co poprzedni. Dowiadujemy się z niej, że z okazji ślubowania klas pierwszych uczniowie przygotowali część artystyczną. W styczniu zaś odbył się kolejny bal karnawałowy.
1987/88
To był trudny rok dla naszej społeczności szkolnej. Nauka odbywała się w systemie… trzyzmianowym (ostatni uczniowie wychodzili ze szkoły około godziny 19:00), zaś samych klas było aż 45. A należy pamiętać, że wówczas w naszej szkole nie wybudowano jeszcze tzw. rękawa….
W styczniu odbył się spory remont szkoły. Klasy i korytarze zostały odmalowane, poprawiona została stolarka. Lekcje odbywały się na korytarzach szkoły. Jak widać, ówczesne przepisy BHP były znacznie mniej restrykcyjne od tych współczesnych.
Pod koniec kwietnia odbyły się szkolne dni sportu, w których wzięły udział klasy I – IV. W tych dniach zorganizowano szereg zawodów i konkurencji sportowych.
Z ciekawostek, typowych dla okresu PRL: kronikarz w roku szkolnym 1987/88 zanotował informację o reprezentacji naszej szkoły na pochodzie z okazji Święta Pracy 1 maja. Przypuszczamy, że szkoła realizowała ten obowiązek, aż do upadku komunizmu w Polsce. W tym samym roku uczniowie przygotowali akademię z okazji rocznicy wyzwolenia Warszawy 17 stycznia 1945 oraz apel poświęcony Ludowemu Wojsku Polskiego. Znaki tamtych czasów.
Dzień dziecka AD 1988 należał do udanych. Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami odwiedzili ZOO, Łazienki Królewskie, Choszczówkę. Nie zabrakło gier i zajęć sportowych na szkolnym boisku. Generalnie tamten rok szkolny obfitował w atrakcje turystyczne. Nasi uczniowie zwiedzili m.in.: Wrocław, Czarnolas, Lublin, a także wyjechali nad morze oraz w góry.
Ale rok szkolny 1987/88 to nie tylko trud i znój związany z przepełnioną szkołą, trwającym remontem oraz koniecznością uczestnictwa w pochodzie pierwszomajowym. Uczniowie szkoły osiągali również sukcesy – m.in. w olimpiadach przedmiotowych: chemicznej, matematycznej i historycznej.
1988/89
1988/89 to rok szkolny, który okazał się być ostatnim w warunkach realnego socjalizmu. Szkoła dalej zmagała się problemami związanymi z olbrzymią ilością uczniów (ponad 2000), co wymagało wprowadzenia niestandardowych i utrudniających życie rozwiązań (np. sobotnie lekcje dla starszych klas).
W sposób oryginalny świętowano Dzień Komisji Edukacji Narodowej – w jego ramach grono pedagogiczne udało się do Puszczy Białej na… grzybobranie.
Sukcesem zakończył się również karnawałowy bal przebierańców. Kronikarz zanotował, że wśród dziewcząt zapanowała moda na biedronki, królewny, myszki… Natomiast chłopcy przebrali się za kowbojów i Zorro. Na parkiecie dominowała klasyka, czyli krakowiaczki, kujawiaki i polaczki.
1989/90
Wiał wiatr zmian. Chyba był to gwałtowny wiatr, bo kronika na temat roku szkolnego 1989/90… milczy. Na pewno odbyły się tradycyjne szkolne uroczystości i apele. Hucznie obchodzono dni kultury fizycznej i sportu.
1990/91
Ten rok szkolny można nazwać przełomowym. 1 października otwarto nowe, przeznaczone dla uczniów klas I – III „skrzydło” szkoły, dobudowane z inicjatywy rodziców oraz Rady Pedagogicznej i władz oświatowych Dzielnicy. Zrobiło się niewątpliwie luźniej i przestronniej.
Szkołę odwiedzili interesujący goście, wśród nich August Kowalczyk – aktor oraz były więzień KL Auschwitz-Oświęcim.
Wiosną 1991 roku zarejestrowano pierwszą, udokumentowaną działalność charytatywną naszych uczniów, którzy przekazali dary i zabawki dla podopiecznych Państwowego Domu Dziecka nr 11.
Co ciekawe, kronika odnotowała obchody Dnia Wagarowicza. Może czas powrócić do tej tradycji?
1991/92
Nowy rok szkolny to stare zmartwienia dyrekcji, czyli jak pomieścić w przepełnionej szkole 2166 uczniów? Klasy trzecie musiały przenieść się do filii szkoły przy ul. Antalla, natomiast świetlica rozpoczęła działalność przy ul. Atutowej.
Niemniej szkoła tętniła życiem i pomysłami. W roku szkolnym 1991/92 próbowano zaradzić tradycyjnym szkolnym bolączkom, takim jak nieporządek pozostawiany przez uczniów. Mały samorząd odpowiadał za organizację dyżurów na terenie szkoły, podczas których dyżurni mieli obowiązek dbać o porządek w sali rekreacyjnej, stan dekoracji na korytarzach i atmosferę w szkole.
Nie zabrakło również atrakcji turystycznych. Uczniowie klas szóstych odwiedzili okolice Augustowa i Ziemię Suwalską. Natomiast klasy IV i V pojechały nad morze i do Jastrzębiej Góry.
Powiększała się ponadto oferta zajęć pozaszkolnych. Kronikarz odnotował działalność kół: plastycznego, zajęć praktyczno-technicznych, teatralnego, sportowego oraz aerobiku.
Klasa V D odwiedziła Cmentarz Powązkowski a społeczność szkolna zebrała kwotę 100 000 zł na Fundusz Konserwacji Powązek. Listowne podziękowania za ten gest na ręce dyrekcji złożył sam Jerzy Waldorff.
Nie zabrakło też odwiedzin uznanych gości. 23 stycznia w zorganizowanym przez szkołę spotkaniu wzięła udział pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci Wanda Chotomska. Natomiast 25 lutego szkołę odwiedzili piloci ze słynnej Szkoły Orląt w Dęblinie. Ponadto 19 maja uczniowie mogli spotkać się osobiście z poetką Alicją Patey-Grabowską.
Dzień 28 lutego przeszedł do historii szkoły w mniej przyjemnych okolicznościach. Nauczyciele naszej szkoły wzięli wówczas udział w jednodniowym, ostrzegawczym strajku nauczycieli.
1992/93
W roku szkolnym 1992/93 hucznie obchodzono 9. rocznicę powstania szkoły. Z tej okazji swoją inaugurację miała gazetka szkolna „Wieści z 314”. W jej pierwszym wydaniu możemy przeczytać wywiad z dyrektor Teresą Kiliańską, która nie bała się udzielić odpowiedzi na trudne pytania o subkultury młodzieżowe, religię w szkołach oraz patrona szkoły, którego SP 314 wówczas jeszcze nie posiadała.
W styczniu szkoła pierwszy raz zbierała środki w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Nie zabrakło atrakcji turystycznych. Tym razem wybór uczniów i nauczycieli padł na: Powsin, Żelazową Wolę, Malbork, Morze Bałtyckie.
1993/94
To już 10 lat… W związku z tym nie zabrakło głośnych obchodów rocznicy szkoły. Były również sukcesy w konkursach i zawodach sportowych. Męska reprezentacja koszykówki zajęła II miejsce w Turnieju o mistrzostwo Dzielnicy Praga – Północ. Z kolei szkolny zespół muzyczny flecistów zdobył I nagrodę na Festiwalu Sztuki Dziecięcej organizowanym przez Dom Kultury „Zacisze”. Natomiast szkolna grupa taneczna zdobyła nagrodę główną za wykonanie poloneza, krakowiaka i kankana.
Działano także charytatywnie. Uczniowie zbierali dary na rzecz domu dziecka oraz ofiar wojny na terenach dawnej Jugosławii.
W tym właśnie roku szkolnym edukacja ekologiczna zaczęła odgrywać ważną rolę w życiu naszej szkoły. W ramach obchodów „Dnia Ziemi” w szkole zorganizowano konkurs na prace o tematyce ekologicznej i konkurs fotograficzny, a także konkurs literacki oraz sesję popularno-naukową, na którą referaty przygotowali uczniowie.
Nie zabrakło również wyjazdów turystycznych. Tym razem skierowano się w Pieniny i Góry Świętokrzyskie.
1994/95
We wrześniu szkolna społeczność po raz kolejny udowodniła, że naszej szkole nie obca jest działalność proekologiczna. Rzesze uczniów, nauczycieli, rodziców oraz przedstawicieli władz Gminy Białołęka przystąpiły do prac porządkowych na terenie szkoły i osiedla.
Wśród ciekawostek należy wymienić m.in. współpracę naszej szkoły (a dokładnie zespołu artystycznego) z lokalną telewizją kablową „Tarchomin” przy 3. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrano wówczas 52 mln starych złotych.
W kronice szkolnej poświęcono sporo miejsca działalności naszej koszykarskiej drużyny. Współautorem jej sukcesów był trener Marek Jabłoński, który trenował wówczas koszykarską sekcję najlepszego klubu w Warszawie – Polonii Warszawa.
27 kwietnia odbyła się uroczystość nadania szkole imienia „Przyjaciół Ziemi”. Placówka bezapelacyjnie zapracowała na swoje imię, gdyż od wielu lat prowadziła szeroko zakrojoną działalność proekologiczną, m.in. w ramach akcji „Tarchomińska Wiosna Ekologiczna” – cyklu imprez (akademie, happeningi, wykłady, spotkania z ekologami, przyrodnikami, lekarzami, wystawy prac plastycznych, konkursy itp.) poświęconych środowisku naturalnemu.
Z tej okazji szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez Radę Rodziców, a na korytarzu odsłonięto wykonane z mosiądzu imię oraz logo szkoły. Od tego czasu szkoła posiada też własny hymn, do którego słowa napisała uczennica klasy 8 – Marta Linke, a muzykę skomponował nauczyciel muzyki pan Marek Knap.
1995/96
To był spokojny rok szkolny. Już od początku roku szklonego uczniowie potwierdzili, że imię „Przyjaciół ziemi” nie zostało nadane naszej szkole przez przypadek. Mowa rzecz jasna o uczestnictwie w akcji „Sprzątanie Świata”. Tym razem akcją objęte były tereny nad Kanałem Żerańskim.
Nie zabrakło tradycyjnych uroczystości: przyrzeczenia klas pierwszych, zabaw andrzejkowych, mikołajkowych, karnawałowych. Nie brakowało również sukcesów w konkursach („Wigilia oczami dzieci”, „Moja zabawka”, „Jak bawić się wierszem”, „Debiuty 96’”, „Konkurs wiedzy o Warszawie”).
I oczywiście Zielone Szkoły. Uczniowie zwiedzili m.in. Góry Świętokrzyskie i Kazimierz Dolny.
1996/97
Rok szkolny rozpoczął się od akcji „Sprzątanie Świata” w bezpośredniej okolicy szkoły. W październiku odbyło się przyrzeczenie klas pierwszych. Listopad przyniósł kolejne spotkanie naszych uczniów z pisarką Wandą Chotomską (po autografy z dedykacją autorki ustawiła się wówczas długa kolejka).
Kronika wspomina o działalności zespołu wokalno-instrumentalnego, który gościł również z występami poza murami szkoły, m.in. w bródnowskim klubie Junona.
Ten rok przyniósł również sukcesy sportowe. Drugie miejsce w zawodach tenisa stołowego podczas Warszawskiej Olimpiady Młodzieży zdobyły dwie uczennice klasy VI e.
1997/98
Początek roku szkolnego przyniósł zmianę na stanowisku kierowniczym szkoły. Pani dyrektor T. Kiliańska przekazała stery p. dyrektor Halinie Szymańskiej, która kierowała placówką do 2006 roku.
Mistrzynią pióra, która tym razem odwiedziła naszą szkołę w roku szkolnym 1997/98, była Krystyna Lenkiewicz – autorka podręczników do języka polskiego.
Nasi uczniowie, rzecz jasna, uczestniczyli również w przeróżnych akcjach („Sprzątanie Świata”, „Tarchomińska Wiosna Ekologiczna”), wycieczkach (Muzeum Techniki, gospodarstwo rolne Jadów, Góry Świętokrzyskie, Beskidy), konkursach („Poznajmy się bliżej”, „Warszawska Syrenka”, „Debiuty 98’”). Udowodnili także, że mają dobre serca i potrafią troszczyć się o zwierzęta, gdy dokonali honorowej adopcji samca szynszyli o imieniu Tymon, który rezydował wówczas w warszawskim ZOO.
Warto również odnotować udział naszej drużyny koszykarskiej w międzynarodowym turnieju koszykówki we francuskim Pacé.
1998/99
To rok przeróżnych aktywności i osiągnięć uczniów na wielu różnych płaszczyznach. Kronika wspomina o sukcesach uczennicy w mistrzostwach Warszawy w konkurencji skoków akrobatycznych, o inscenizacjach bajek Adama Mickiewicza na szkolnym korytarzu wystawionych przez klasę IV b (rok 1998 był Rokiem Mickiewiczowskim) oraz… o odwiedzinach funkcjonariuszy warszawskiej Policji, którzy przeprowadzili z uczniami pogadankę na temat bezpieczeństwa. Funkcjonariusze pozostawili po sobie wpis, w którym – z pełną stanowczością – stwierdzili, że uczniowie klas I – III naszej szkoły są najgrzeczniejsi w skali całego Tarchomina (z pewnością tak musiało być, wszakże stróże prawa nie mogli skłamać). Również w roku szkolnym 1998/99 nie zabrakło dobrych serc w naszej szkole. Uczniowie m.in. zorganizowali zbiórkę zabawek na rzecz Domu Dziecka.
Rok 1999 to okazja do świętowania 15. rocznicy powstania szkoły. Nie zabrakło hucznych obchodów, w których wzięli udział znamienici goście.
W 1999 roku zawitał do naszej szkoły inny znakomity gość Mirosław Hermaszewski – lotnik i jedyny w historii Polski kosmonauta.
1999/2000
Kontynuowaliśmy nasze tradycje: akcje „Sprzątanie Świata” i „Dni Ziemi”, przyrzeczenie klas pierwszych, bal karnawałowy, udział w różnych akcjach charytatywnych – np. zbiórce dla Banku Żywności SOS czy aukcji prac uczniowskich, z której dochód miał być przeznaczony dla dzieci z najuboższych rodzin. Wieść o aukcji rozeszła się szerokim echem, co spowodowało zaangażowanie w nią wielu znamienitych gości – m.in. aktora Artura Barcisia (to był moment wielkiej popularności „Miodowych lat”), piłkarza Legii Warszawa Macieja Sawickiego i prezesa klubu Marka Pietruszki. To były czasy wyjątkowo wysokiego bezrobocia w Polsce i tym bardziej należy doceniać gesty solidarności ze strony naszego środowiska szkolnego. Zebrano wówczas prawie 10 000 zł.
Nie zabrakło innych ciekawych gości w murach przy ul. Porajów. Naszą bibliotekę odwiedziła profesor Joanna Papuzińska – prozaiczka, poetka oraz autorka bajek i wierszy dla dzieci.
2000/2001
Nowością w życiu naszej szkoły było uczestnictwo placówki w akcji „Góra Grosza” (zbiórka pieniędzy na rzecz domów dziecka). Zebraliśmy niezłą – jak na ówczesne standardy – sumę w wysokości 402 zł.
Warto wspomnieć o działalności szkolnego teatru „Mikruski”, który wystawił własne, autorskie przedstawienie na II Festiwalu Teatrów Amatorskich „Garderoba Białołęki”. Na pewno ciekawym akcentem w tym roku szkolnym był udział reprezentacji naszej szkoły w Dniu Francuskim organizowanym przez warszawskie Gimnazjum nr 2. Uczennice naszej szkoły, według słów dziennikarza jednej z gazet, brawurowo zatańczyły kankana.
Wiosną 2001 roku nasi uczniowie w ramach Zielonej Szkoły zwiedzili słowackie Tatry. Odwiedzili również Gorce, Wieliczkę, Czarnolas, Czersk. Działo się.
2001/2002
Kronika szkolna raczej skromnie relacjonuje ten rok. Ale to był ważny rok dla naszej szkoły, bowiem SP 314 osiągnęła pełnoletność! Zacytujmy może artykuł z lokalnego „Herolda Białołęckiego”: Uczniowie klas starszych przygotowali okazjonalny program artystyczny, oparty na faktach historycznych szkoły. Dzieci z młodszych klas odświętnie i bajecznie kolorowo przebrane najwyraźniej ożywiły się przy przebojach z repertuaru grupy „Ich Troje” i głośno śpiewały „A wszystko to, bo ciebie kocham”. Na koniec wjechał ogromny tort urodzinowy, wręczono prezenty. Uczniowie do późnych godzin wieczornych bawili się i tańczyli na szkolnej dyskotece.
W maju 2002 roku wyszedł specjalny 16. numer „Wieści z 314”, poświęcony wyłącznie tematyce koni. Na jego łamach zwrócono uwagę na bestialskie traktowanie tych zwierząt, wysyłanych w transportach na rzeź. Słowa naszych uczniów zamieniły się w gesty. W roku szkolnym uczniowie zebrali około 1600 zł na rzecz schroniska dla koni „TARA”.
2002/2003
SP 314 wchodzi w XXI wiek! Bowiem od września zaczęła funkcjonować w szkole pracownia komputerowa. Znakiem czasu było niewątpliwie to, że w szkole odbywały się konkursy o tematyce europejskiej. Był to czas ostatniej prostej na drodze Polski do członkostwa w Unii Europejskiej.Nie zabrakło w szkole miejsca na poezję i muzykę w wykonaniu naszych uczniów, czego dowodem był koncerty: „Jesień w muzyce i w poezji” oraz „Wiosna w poezji i w muzyce”. Generalnie to był muzyczny rok. W listopadzie w naszej szkole dał koncert ukraiński zespół Zbrucz, wykonujący muzykę ludową. Kronikarz zanotował, że cała sala z zespołem śpiewała „Sokoły”. Natomiast wiosną przed naszymi uczniami wystąpił Ryszard Bazarnik, który zaczarował salę swoją grą na instrumentach perkusyjnych. W maju mieliśmy wizytę aktora – lalkarza Andrzeja Bociana.
Z okazji „Tarchomińskiej Wiosny Ekologicznej” uczniowie zorganizowali festiwal nauki z prawdziwego zdarzenia. Mogliśmy się dowiedzieć czegoś nowego o czarnych dziurach, porach roku, wulkanach, ruchach tektonicznych czy motylach. Ponadto akcji towarzyszyła wystawa zwierząt domowych.
Pierwsza połowa 2003 roku to czas wzmożonej aktywności turystycznej w naszej szkole. Uczniowie i nauczyciele w ramach wycieczek po Polsce odwiedzili m.in. Beskid Śląski, Bieszczady, Roztocze, Mazury.
2003/2004
Szkoła szykowała się do obchodów dwudziestego roku swojej działalności! Nieustanną misją naszej szkoły było kształtowanie postaw proekologicznych. Przykładem była zbiórka darów dla psów i kotów ze schroniska w Józefowie zorganizowana przez klasy II i III.
Sukcesem szkoły było otrzymanie certyfikatu „Szkoła z Klasą” w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Gazetę Wyborczą i Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem ówczesnego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. W ramach akcji uczniowie naszej szkoły zostali zaproszenie na lekcje biologii molekularnej i genetyki.
To był również rok szkolny, w którym mogliśmy się poczuć członkiem wielkiej, europejskiej rodziny, dzięki przystąpieniu po latach starań Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji szóstoklasiści przygotowali akcję „Europa blisko, bliżej”, w której to przybliżyli społeczności szkolnej wiedzę na temat kultury i historii krajów „starej” UE.
Nie zabrakło wieczorów poetyckich i muzycznych. Tym razem wzięto na warsztat m.in. dorobek Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Punktem kulminacyjnym roku szkolnego były oczywiście obchody 20-lecia istnienia szkoły. Głównym elementem obchodów – obok części oficjalnej – był uczniowski koncert pt. „Dwadzieścia piosenek na dwudziestolecie”. Uczniowie wykonali słynne przeboje, takie jak „Dwudziestolatki”, „Dwadzieścia lat minęło”, „Gdy mi ciebie zabraknie” i wiele innych, dedykując je kolejno różnym pracownikom szkoły, gościom, przyjaciołom, absolwentom, itp.
2004/2005
Zaczęliśmy ten rok szkolny z wysokiego „c”. Nasza reprezentacja wygrała dzielnicowy konkurs „Warszawa – moje miasto”. Pamiętaliśmy również o powstańcach warszawskich. Z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczniowie klasy III zaprezentowali koncert piosenki patriotycznej. Wśród gości byli weterani powstania, gdyż to właśnie im był dedykowany ten koncert. Naszą szkołę odwiedziła Stanisława Palewicz-Pelczarska – powstanka, łączniczka batalionu „Zośka”.
Agnieszka Osiecka i jej twórczość były głównym tematem kolejnego wieczoru muzyczno-poetyckiego, który powoli stawał się tradycją w naszej szkole.
Nie zabrakło „Tarchomińskiej Wiosny Ekologicznej”. Z tej okazji przygotowano m.in. happening ekologiczny w postaci manifestacji ulicznej! Uczniowie klas I i III przemaszerowali ulicami osiedla, wymachując kolorowymi kwiatami i balonami oraz wznosząc hasła: „Ziemia twoim domem”, „Szanujmy Ziemię – mamy ją tylko jedną”.
2005/2006
18 września odbył się I Festyn Rodzinny pod hasłem „Zdrowo, Zielono, Bezpiecznie”, który od tego czasu organizowany był cyklicznie we wrześniu każdego roku (aż do 2019 roku).
We wrześniu nasza szkoła została zakwalifikowana do programu „Zielony certyfikat”. W jego ramach wybrano do realizacji przedsięwzięcie o nazwie „Zielone brzuszki”, którego celem było wyrobienie wśród uczniów nawyków zdrowego odżywiania się, poprawienie estetyki stołówki oraz zorganizowanie kawiarenki. I udało się! 22 maja nastąpiło uroczyste otwarcie szkolnej kawiarenki „Zdrowy Zakątek”. Obok otwarcia kawiarenki w ramach „Zielonych brzuszków” odbyły się także prelekcje o tematyce prozdrowotnej prowadzone przez specjalistów i zaproszonych naukowców czy wycieczki do gospodarstw ekologicznych. Szkolna „Tarchomińska Wiosna Ekologiczna” tym razem poświęcona była problematyce zdrowej diety.
Wiosną odbył się pierwszy w naszej szkole Dzielnicowy Konkurs „Bieg po Zieloną Gałązkę”. Był to cykliczny, coroczny konkurs, w którym brali udział uczniowie klas I – III ze wszystkich szkół podstawowych na Białołęce. Jego celem było popularyzowanie treści i postaw proekologicznych wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz stworzenie uczniom możliwości wykazania się posiadanymi umiejętnościami.
2006/2007
1 września funkcję dyrektora szkoły objęła p. Iwona Turowska.
14 listopada nasza szkoła uzyskała prestiżowy znak jakości – „Zielony Certyfikat I Stopnia”, który jest szczególnym wyróżnieniem placówki jako „Szkoły Przyjaznej Środowisku”.
Działo się. Uczniowie spotkali się z aktorką Laurą Łącz. Przystąpili, jak co roku, do ogólnopolskiej akcji hospicyjnej „Pola nadziei”. Odbył się szkolny, cykliczny konkurs interdyscyplinarny „Głowy mamy nie od parady” oraz projekt „Europa blisko, coraz bliżej…”. W „Górze Grosza” zebraliśmy 744 zł. A w Halloween odbył się konkurs na najlepszy lampion z dyni. Kolejny raz odwiedził nas ukraiński zespół Zbrucz. Kontynuowaliśmy prozdrowotne akcje, takie jak m.in. wycieczka do gospodarstw ekologicznych.
2007/2008
1 września, na poziomie klas IV, została utworzona pierwsza klasa sportowa specjalizująca się w piłce siatkowej.
Jesienią zostały wymienione wszystkie okna w budynku głównym.
30 listopada odbyła się w naszej szkole I edycja Spartakiady Zdrowia pod hasłem „Chcemy żyć zdrowo i bezpiecznie”, która przez długi czas odbywała się cyklicznie każdego roku. W zawodach sportowych i konkursach wiedzy na temat zdrowego stylu życia brali udział uczniowie klas IV – VI białołęckich szkół podstawowych.
W roku szkolnym 2007/2008 odbył się I Przegląd Małych Form Teatralnych „Dotknąć teatr”. Dziecięce zespoły teatralne działające w białołęckich podstawówkach miały okazję do prezentacji swojego artystycznego dorobku.
13 czerwca otrzymaliśmy certyfikat „Promotor Recyklingu”, który przyznawany jest placówkom oświatowym wyróżniającym się w selektywnej zbiórce odpadów.
2008/2009
Od listopada zaczęła funkcjonować zmodernizowana kuchnia, wyposażona w nowoczesne urządzenia spełniające wymogi Unii Europejskiej. Nowy, elegancki wystrój otrzymała także stołówka szkolna.
W lutym powstał Uczniowski Klub Sportowy, którego działalność obejmuje sekcje minisiatkówki dziewcząt i chłopców.
W czerwcu szkoła otrzymała nowe wyposażenie pracowni komputerowej w ramach unijnego projektu „Pracownie komputerowe dla szkół”.
Rok 2009 to także okazja do świętowania ćwierćwiecza naszej szkoły! Nie zabrakło uroczystości, na którą składała się bogata część artystyczna. Zaproszeni goście obejrzeli przygotowany przez uczniów spektakl „Zapach raju”. Przedstawienie łączące elementy teatru, tańca i piosenki opowiadało o tym, co jest najważniejsze dla uczniów z ul. Porajów 3 – oczywiście ochrona przyrody!
W czerwcu szkoła zajęła I miejsce w VIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Mój Szkolny Kolega z Misji”. Uczniowie naszej szkoły wówczas aktywnie brali udział w działalności misyjnej za pośrednictwem Ogniska Misyjnego.
2009/2010
W październiku szkole został przyznany Znak Jakości w Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju „Zielony certyfikat II stopnia”, który jest wyróżnieniem szczególnym. Potwierdził on, że nasza szkoła pełni rolę lokalnego ośrodka zrównoważonego rozwoju.
Rok 2009 przyniósł oryginalny sposób świętowania Dnia Nauczyciela. Zamiast typowej szkolnej akademii, był pokaz karykatur oraz pokaz mody nauczycielskiej.
Szkoła nie zapominała o miłości do poezji. W listopadzie odwiedził naszą szkołę Paweł Beręsewicz – autor powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci. Muzyczne atrakcje zapewniło spotkanie literacko-muzyczne poświęcone Fryderykowi Chopinowi. Szkolny korytarz zamienił się w elegancki salonik artystyczny, stylizowany na wiek XIX.
Ponownie nasi uczniowie pokazali swoje wielkie serce, zbierając 1500 zł na rzecz szkolenia labradora Samby, który w przyszłości miał pomagać osobie niepełnosprawnej.
2010/2011
Początek roku był pełen atrakcji: wizyta klas III w Bałtowie, udział w meczu na nowo wybudowanym stadionie miejskim, na którym swoje mecze rozgrywa Legia Warszawa, udział w akacji „Światowy dzień bez samochodu”, wizyta w Pałacu Prezydenckim, impreza andrzejkowa, szkolny konkurs piosenki w języku angielskim... Działo się.
W październiku, w uznaniu zasług, szkoła otrzymała Certyfikat Prezydenta m. st. Warszawy WARS i SAWA, który stanowi jakościowy znak pracy szkoły w obszarze wspierania uczniów uzdolnionych.
Szkoła przystąpiła do Międzynarodowego Programu Comenius, w ramach którego wspólnie ze szkołami partnerskimi z Turcji, Włoch, Bułgarii i Rumunii realizowaliśmy przez dwa lata projekt edukacyjny „For a Life without Junk Food” (Dla życia bez jedzenia śmieciowego). Program koncentrował się na doskonaleniu znajomości języków obcych, umożliwieniu uczniom w jak najszerszym zakresie poznania krajów partnerskich, kultury, języka, wymiany doświadczeń, a przede wszystkim na popularyzowaniu idei zdrowego odżywiania.
Zmodernizowano wygląd i wyposażenie sali gimnastycznej, ściany zostały pomalowane a podłoga wymieniona. Wyremontowane zostały również łazienki i szatnie znajdujące się przy sali gimnastycznej.
Szkoła przystąpiła do pilotażowego programu edukacji ekologicznej na temat rzeki Wisły, autorstwa Fundacji „Nasza Ziemia” – „WIŚLANA SZKOŁA”. Obok części edukacyjnej, program posiadał również część konkursową, w ramach której nasza placówka zdobyła certyfikat „Wiślanej szkoły”.
2012/2013
Podczas wakacji wyremontowano i nadano nowoczesny wygląd wszystkim łazienkom uczniowskim i nauczycielskim w budynku głównym szkoły.
Szkoła przystąpiła do rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych „Cyfrowa szkoła". W ramach programu szkoła została wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do prowadzenia lekcji z wykorzystaniem TIK.
2013/2014
Oddano do użytku odnowiony, nowoczesny kompleks boisk sportowych, dzięki czemu dzieci z naszej szkoły mogą ćwiczyć na boisku do piłki rożnej, ręcznej i siatkowej oraz do koszykówki.
Dla najmłodszych dzieci, w ramach rządowego programu Radosna Szkoła, położono nową, bezpieczną nawierzchnię na szkolnym placu zabaw, a z funduszy uzyskanych na festynie Rada Rodziców zakupiła nowe, atrakcyjne zabawki sprawnościowe.
2015/2016
Rada Rodziców wyposażyła szkołę w dwa nowoczesne laboratoria językowe (sale 106 i 107). W pracowni znalazło się 26 stanowisk uczniowskich ze słuchawkami, mikrofonami oraz tablicami interaktywnymi.
W listopadzie odbył się „Kolorowy Tydzień Integracji – wszyscy mamy równe prawa”. Uczniowie klas I – III uczestniczyli w zajęciach poświęconych tematyce integracji, tolerancji i praw dziecka.
W październiku gościliśmy przedstawiciela programu Global Scholars Fundacji Bloomberg Philanthropies z Nowego Jorku. Obserwował on przebieg zajęć w ramach programu „Building Better Cities” i służył radą oraz pomocą. Uczniowie mieli okazję do pogłębienia kompetencji językowych poprzez rozmowę z nosicielem języka.
W marcu nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć niesamowitych sportowców w akcji. Naszą szkołę odwiedzili członkowie Fundacji „Akademii Integracji. Praca. Edukacja. Sport”. Dzieci miały okazję poznać pracowników fundacji – szermierzy na wózkach, członków kadry narodowej i medalistów paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy.
W roku szkolnym 2015/2016 otrzymaliśmy Certyfikat z wyróżnieniem „Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją”. Przez dwa lata podejmowaliśmy różnego rodzaju działania, które miały przybliżyć uczniom, rodzicom i nauczycielom problem dysleksji rozwojowej.
2016/2017
Szkoła przystąpiła w roli koordynatora do międzynarodowego programu Erasmus+ „Mind the Sport”. Celem projektu jest pomoc dzieciom z problemami w nauce poprzez szereg sportowych i terapeutycznych aktywności. Projekt realizowany wspólnie z parterami z Turcji i Portugalii zyskał uznanie i zebrał wiele prestiżowych nagród. W dniach 18-19 października w Szkole Podstawowej nr 314 w Warszawie zostało zorganizowane 1-sze Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w ramach projektu Erasmus+ „Mind the SPORT” – „Ruszaj się z głową”. W rozmowach wzięli udział nauczyciele z Portugalii, Turcji oraz Polski.
Kolejni wspaniali sportowcy odwiedzili naszą szkołę. Wśród nich była m.in. Anita Włodarczyk specjalizująca się w lekkoatletycznej konkurencji rzutu młotem. Wówczas w jej dorobku znajdowały się dwa złote medale Igrzysk Olimpijskich,trzy złote medale MŚ i tyle samo złotych krążków ME. Dzieci uczestniczące w spotkaniu mogły zobaczyć na własne oczy i dotknąć jej złotego medalu z IO w Rio de Janerio i spróbować podnieść młot, którym nasza mistrzyni rzuca na treningach i zawodach. W mury naszej szkoły zawitał również wspaniały kulomiot, dwukrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich – Tomasz Majewski.
Nasza szkoła była bohaterem audycji w Polskim Radiu! 22 listopada w naszej szkole odbyło się nagranie do Programu 1 – Radio Dzieciom w związku z licznymi ekoinicjatywami naszej szkoły (m.in. udział w programie „Zbieraj z klasą” dotyczącym zbiórki zużytych baterii, sprzętu elektrycznego i elektronicznego).
Na początku marca biblioteka gościła panią Haliną Stańczak-Kryską „Halusię”, która w czasie Powstania Warszawskiego miała 10 lat. Jest ona jedną z postaci prezentowanych w książce Moniki Kowaleczko-Szumowskiej „Fajna Ferajna”. Wszyscy bohaterowie tej książki przeżyli Powstanie Warszawskie jako dzieci. Opowiadania zostały napisane na podstawie ich osobistych relacji. P. Halina w dzieciństwie m.in. ratowała psy i koty. „Halusia”, mimo swego wieku, z dużym temperamentem i zaangażowaniem wspominała tamten trudny czas. Opowiadała o tym, jak ratowała zwierzęta, jak przygotowywano posiłki dla powstańców, jak dzieci próbowały się bawić na trzepakach, jak ciężko było przetrwać naloty i bombardowanie. Nasi uczniowie z „otwartymi ustami” słuchali tych niesamowitych opowieści, zadawali mnóstwo pytań. Na koniec podziękowali za przybycie, wręczając kwiaty i własnoręcznie wykonaną laurkę.
2017/2018
Szkoła otrzymała I miejsce w konkursie Nagroda Wychowawcza im. Janusza Korczaka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wychowania.
W ramach projektu Programu Erasmus + ,,Ruszaj się z głową” reprezentacja SP 314 pojechała do dalekiej Portugalii. Wyjazdowi towarzyszyło wiele ciekawych chwil i niesamowitych przeżyć, które zapewne zostaną w pamięci uczniów. Uczniowie zaprezentowali, czym zajmują się w ramach programu, jak również mogli podejrzeć, co robią ich koledzy z innych krajów.
Naszą szkołę znowu odwiedzili ciekawi i inspirujący goście. Wśród nich znalazł się m.in. niezwykły artysta bez rąk – Mariusz Kędzierski – rysownik, mówca motywacyjny. Opowiedział o swoich codziennych trudnościach, pasji, pracy nad słabościami.
2018/2019
Powstała pierwsza klasa dwujęzyczna. Uczniowie rozpoczęli naukę języka angielskiego – z podziałem na grupy w wymiarze 5 godzin tygodniowo – oraz języka hiszpańskiego.
Szkoła otrzymała tytuł Szkoły eTwinning za działalność międzynarodową w społeczności eTwinning.
30 września zakończyliśmy dwuletni projekt „Mind the SPORT” Erasmus+. To były dwa lata doskonałej współpracy ze szkołami z Portugalii i Turcji, wzajemnego inspirowania się i ciekawych szkoleń. Wiele się nauczyliśmy, nawiązaliśmy przyjaźnie. To był cenny projekt, którego poszczególne elementy będziemy nadal stosować w codziennej pracy.
Szkoła hucznie obchodziła setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Klasy I – III z tej okazji realizowały zadania (dzień mody, konkurs plastyczny, narodowe czytanie) w ramach międzynarodowego projektu „Piękna Nasza Polska Cała”. Ponadto uczniowie naszej szkoły, przy okazji świętowania odzyskania niepodległości, przekazali ponad 100 książek na rzecz Domu Dziecka w Pęcharach.
W kwietniu nauczyciele naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Akcja jest uważana za największy strajk w historii polskiej oświaty od 1993 roku.
2019/2020
W październiku szkoła świętowała swoje 35-lecie. Z tej okazji przygotowanych zostało wiele atrakcji. Powstał folder oraz film prezentujące społeczność SP 314. Odbyły się konkursy: literacki, plastyczny oraz muzyczny. W dniu głównych uroczystości zostało posadzone drzewo Przyjaciół Ziemi a zgromadzeni pracownicy szkoły oraz goście mogli obejrzeć przedstawienie „Straszne złe” w reżyserii Joanny Pietarszek, w którym wystąpili uczniowie i nauczyciele.
W marcu nastąpiło zawieszenie zajęć a potem przejście w tryb nauczania zdalnego ze względu na ogólnoświatową pandemię Covid-19. Koniec roku skończyliśmy w trybie hybrydowym, zaś ósmoklasiści napisali egzamin dopiero w czerwcu.
2020/2021
Rok pandemiczny. Wrzesień i październik to był czas, w którym próbowaliśmy stacjonarnej nauki, jednak ze względu na obostrzenia sanitarne, klasy często przechodziły na tryb zdalny. Z końcem października przeszliśmy, podobnie jak cała Polska, na pełne nauczanie zdalne aż do maja 2021.
Mimo tych trudności nauczyciele i uczniowie brali udział w wielu aktywnościach: akcje charytatywne („Pola Nadziei”, „Góra Grosza”, zbiórka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy). Działały koła i zajęcia dodatkowe – oczywiście prowadzone online!
W czerwcu odbył się I Turniej Szachowy o puchar Dyrektora Szkoły nr 314, w którym wzięło udział ponad 40 szachistów.
2021/2022
Rok rozpoczęliśmy z nadzieją, że do kolejnego zamknięcia szkół z powodu obostrzeń pandemicznych nie dojdzie. Niestety, część grudnia i stycznia spędziliśmy w domach, realizując nauczanie online.
Ciekawym akcentem zakończyły się szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Zadaliśmy naszym uczniom pytania: czym jest dla Ciebie wolność? o jakiej Polsce marzysz? Ich odpowiedzi zamieściliśmy w specjalnym filmie przygotowanym przez uczniów.
Nasza szkolna społeczność zdała egzamin w ważnej godzinie próby. 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową agresję na Ukrainę. Do Polski napłynęły miliony uchodźców z terenów wojennych. Szkolne Koło Wolontariatu rozpoczęło zbiórkę żywności z dłuższym terminem ważności, koców, odzieży, zabawek, środków czystości. Następnie organizowaliśmy wyprawki szkolne dla pierwszych uczniów-uchodźców w naszej szkole oraz wieczór integracyjny dla uczniów z Ukrainy.
Zainaugurowaliśmy cykliczny projekt „Wszystkie drogi prowadzą na Białołękę”. Projekt ten ma na celu pogłębiać relacje i wiedzę o środowisku lokalnym. W ramach projektu uczniowie klas siódmych samodzielnie i w grupach pracują nad pomysłami, w jaki sposób opowiedzieć pozostałej społeczności szkolnej o dzielnicy, w której mieszkają. Realizowane są filmy, przedstawienia, scenki, zagadki, konkursy, słuchowiska, gry terenowe, stoiska z zadaniami.
2022/2023
Nasza sala gimnastyczna zyskała nowy wygląd. Stare panele zostały wymienione na nowoczesną, bezpieczną nawierzchnię syntetyczną, cieszącą również oczy nowymi kolorami, ściany zostały pomalowane a sektory sali oddzielone nową kotarą.
Na uroczystości zakończenia roku szkolnego zadebiutował nauczycielski zespół muzyczny The Belfers, grający muzykę w stylu klasycznego rocka.