• EKOLOGOPEDIA

• 22.06.2022 19:08
          • W ramach akcji EKOLOGOPEDIA uczniowie z naszej szkoły podjęli następujące działania:
            Stworzenie historyjki obrazkowej XXL pt. „Wiosenne sprzątanie lasu” zawierającej głoski opozycyjne [ s-sz].

• Dzieci z klasy 01 wspólnie z logopedą ułożyły historyjkę obrazkową zawierającą głoski [s-sz]. Wyszukiwały jak najwięcej słów zawierających głoski [s] i [sz], następnie tworzyły opowiadanie. Poniżej ułożony tekst opowiadania.

„Wiosenne sprzątanie lasu”

Pierwszego dnia wiosny klasa pierwsza poszła sprzątać las. Wesołe pierwszaki wyszły ze szkoły o godzinie trzeciej. Szli szybko, spiesząc się na spotkanie z przyrodą.  W lesie spostrzegli pierwsze oznaki wiosny: sasanki, krokusy i przylaszczki. Szymon i Sylwia słuchali śpiewu skowronka, Sonia spostrzegła sowę a Krzyś jaskółki. Gdy Miłosz boso szukał szyszek, za starą sosną schowała się sarna a za krzakiem skradał się lis.

Po sprzątaniu lasu wszyscy szczęśliwi wrócili do szkoły. Pierwszaki zebrały mnóstwo śmieci: puszki, szklany klosz, plastikowy pasek, starą szufladę i niebieskie kalosze.

Po ułożeniu historyki uczniowie rozpoczęli pracę twórczą, podzielili się na grupy. Każda
            z grup rozpoczęła tworzyć wybrany fragment historyjki wykorzystując różnorodne materiały przeznaczone do recyklingu: szary papier, rolki po papierze toaletowym, tekturę, folię. Dzieci wykonały m.in. drzewa i sowy z rolek po papierze, kolorowały i wycinały tekturę z różnym strukturami (droga, ścieżki, trawa), wykorzystywały różne techniki plastyczne: malowanie farbami, kredkami, pastelami, wycinały, wyklejały.

Historyjka obrazkowa pt. ”Dokarmianie ptaków zimą” – autor Maja O. 2e. Praca plastyczna wykonana kredkami na papierze z makulatury. Przesłaniem historyjki jest pokazanie jak należy prawidłowo zająć się ptakami podczas zimy. Autorka pracy jest również bohaterką historyki. To dziewczynka, której jedną z pasji są ptaki, potrafi rozpoznać większość gatunków oraz doskonale naśladować ich odgłosy.

Wykonanie pomocy logopedycznej do ćwiczeń oddechowych „Potworki”
            z materiałów przeznaczonych do recyklingu;

Uczniowie z klasy 01 wykonały pomoc logopedyczną „Potworki” do ćwiczeń oddechowych
            z butelek po wodzie 1,5 l,  rękawiczek gumowych i słomek. Pomoc bardzo się spodobała dzieciom, z zaangażowaniem przyozdabiali butelki oraz rękawiczki tworząc niepowtarzalne „stworki”.  W czasie zabawy oddechowej uczniowie ćwiczyli prawidłowy tor oddechowy, wydłużali fazę wydechową, kontrolowali swój oddech
            poprzez spokojne i ekonomiczne zużywanie powietrza. Dodatkowo uczniowie rozwijali sprawność manualną oraz grafomotoryczną. Dla dzieci, które wykazują niechęć do  rysowania, wykonanie proponowanych zadań było szansą do przeżycia sukcesu. Ćwiczenia grafomotoryczne wpłynęły pozytywnie  na rozwój motoryki rąk oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Rakieta

Dwóch uczniów z klasy 1 stworzyło grę utrwalającą prawidłową artykulację głoski [r].

Do zrobienia rakiety użyli papieru, pustych pudełek po chipsach oraz rolek po papierze toaletowym. Artykuły przeznaczone do recyklingu. Podjęty temat ekologiczny to ochrona zwierząt. Chłopcy wyszukiwali nazw zwierząt z ćwiczoną głoską oraz wykonali do nich ilustracje.

Gra memory

Trzech uczniów z klasy 1 podczas zajęć logopedycznych wykonało grę – memory utrwalającą prawidłową artykulację głosek szeregu szumiącego. Ekologiczna, związana z przyrodą gra, utrwalająca prawidłową artykulację głosek podczas wymawiania nazw zwierzą zawierających ćwiczone głoski.

Gra planszowa

Praca grupowa dzieci z klasy „0” wykonana podczas zajęć grupowych. Uczniowie mieli za zadanie wykonać ilustracje, których nazwy zawierają, dla większości z nich trudne, głoski szeregu szumiącego. Gra w kształcie ścieżki zdrowia pośród zielonych traw i drzew wykonanych papieru kolorowego, rolek po papierze kuchennym i folii bąbelkowej. Nie zabrakło rozmowy o segregacji  odpadów i wykonaniu specjalnych koszy na śmieci.

Link do galerii