• Obchody Dnia Czytania Tolkiena w naszej bibliotece

• 10.04.2022 17:23
          • 25 marca obchodzony jest światowy Dzień Czytania Tolkiena. John Ronald Reuel 25 marca obchodzony jest światowy Dzień Czytania Tolkiena. John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych i lubianych pisarzy brytyjskich.
          • Największą sławę przyniosły mu powieści: „Hobbit, czyli tam i z powrotem” oraz „Władca Pierścieni”. Pisarz uważany jest za prekursora gatunku fantasy w literaturze. Po raz pierwszy Dzień Czytania Tolkiena ogłoszono 25 marca 2003 roku. Od tamtej pory święto obchodzone jest co roku. Nasza biblioteka również uczciła pamięć Tolkiena organizując w tym dniu czytanie powieści autorstwa Tolkiena. Fani twórczości Tolkiena z zapałem rozwiązywali zagadki, quizy - “Ile wiem o książkach Tolkiena”, wyszukiwali ukryte na półkach z książkami tajemne znaki, związane tematycznie ze światem śródziemia, chętni uczniowie czytali fragmenty książek Tolkiena. Nie zapomnieliśmy także   o odczytaniu ulubionego fragmentu powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Podczas przerw można było obejrzeć film „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, który cieszył się dużym zainteresowanie wśród naszych uczniów. Poza tym odbył się  konkurs na napisanie recenzji ulubionej książki Tolkiena  który wygrała praca Amelki W. z kl. 7d.

Cała trylogia „Władcy Pierścieni” powstała pod wpływem staroskandynawskich legend, którymi zajmował się Tolkien a sam „Hobbit” został uznany za najbardziej popularną spośród wszystkich dwudziestowiecznych książek fantasy napisanych dla dzieci.

Literatura tworzona przez Tolkiena nie jest dla wszystkich, nie każdy musi lubić powieści fantasy, ale może warto spróbować i sięgnąć po nią czasami.

CZYTAJMY TOLKIENA

Elżbieta Korowaj