• 13.03.2022 14:32
          • 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESKO w 1999 r.
            W naszej bibliotece, zgodnie z wieloletnią tradycją, także świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego nie jeden dzień a cały tydzień – z tej okazji pojawiła się dekoracja informująca o historii i znaczeniu tego szczególnego święta.

• Pojawiły się ciekawostki na temat języka ojczystego. Na ścianach zostały rozwieszone łamańce językowe - wierszyki przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami, z którymi uczniowie próbowali się zmierzyć.  Wystawione zostały także różnego rodzaju słowniki. Niemałe zamieszanie sprawiły interaktywne ćwiczenia, sprawdzające poprawność i ortografię, były także rebusy, krzyżówki, zagadki ortograficzne, ukryte słowa. Za każde prawidłowe rozwiązanie zadań uczniowie otrzymywali cukierka. Zabawy te cieszyły się dużą popularnością wśród uczniów, o czym świadczyły długie kolejki.

Nie był to jednak jedyny sposób obchodów tego święta. Uczniowie klas czwartych wzięli udział w konkursie bibliotecznym “Mistrz Pięknego Czytania”. Najpierw  prezentowali przygotowany w domu tekst, a później musieli zmierzyć się z czytaniem fragmentu z książki wyznaczonej przez organizatora.

Nasi uczniowie, biorąc udział w tych wydarzeniach, w efektywny, ale także atrakcyjny sposób utrwalali niełatwą naukę o języku polskim, kształcąc przy tym kompetencja kluczowe. Obchody MDJO po raz kolejny stały się okazją, by zwrócić uwagę na podnoszenie naszej świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za nasz język ojczysty.