• Z bibliotecznych regałów

• 27.02.2022 14:21
          • Biblioteka szkolna zachęca uczniów do odwiedzin i wypożyczania książek. Poza kompletnym zbiorem lektur proponujemy także szeroki wybór współczesnej literatury dziecięco-młodzieżowej dla każdej grupy wiekowej w obszarze szkoły podstawowej. Na miejscu służymy poleceniami dobrych książek spośród stale uzupełnianej oferty nowości.

• Propozycje dostępnej u nas literatury do czytania w wolnym czasie obejmują tytuły powszechnie znane i lubiane, w miarę aktualne i kojarzone z księgarskich półek.

Najmłodsi czytelnicy (poziom klas 0-1) znajdą u nas wiele ilustrowanych bajek i opowieści, z mniejszą lub większą zawartością treści w zależności od zaawansowania umiejętności czytelniczych. Spotkają bohaterów takich serii, jak Franklin, Gucio, Detektyw Łodyga, Pan Kuleczka czy Jaś i Janeczka. Do nauki czytania przysłuży się seria “Czytam sobie”, z krótkimi opowieściami na trzech poziomach zaawansowania tekstu. Seria “Czytam. Główkuję” pomoże rozwinąć umiejętności matematyczno-logiczne, a seria “Detektyw Łodyga” stymuluje świadomość przyrodniczo-ekologiczną. Proponujemy także tytuły dotyczące emocji (bajki i opowieści o uczuciach, np. “Kocha, lubi, szanuje” G.  Kasdepke, “Zgadzam się albo i nie” R. Brian, seria “Dzieci Filozofują” czy zbiory bajek opatrzonych komentarzem dla rodziców). Książki dla najmłodszych dostępne w naszej bibliotece są nowocześnie ilustrowane i zachęcają do podejmowania prób samodzielnego czytania.

Starsze dzieci (kl. 2-4) znajdą powieści z gatunku kryminałów (seria “Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” i “Nelly Rapp” W. Widmarka), serie obyczajowe, jak np. skandynawskie dziewczęce opowieści o  Duni (“Moje szczęśliwe życie” i kolejne tomy autorstwa R. Lagercrantz) czy chłopięce o Tsatskim (“Tsatsiki i mamuśka” i dalsze części, M. Nilsson), polska “Zosia z ulicy Kociej” czy “Hej, Jędrek” i inne; książki z kategorii “non-fiction”, jak np. seria “Nela mała podróżniczka”, rozrywkowe typu “Dziennik cwaniaczka” i in.

Czytelnikom z wyższych klas proponujemy popularne powieści dziecięco-młodzieżowe autorstwa np. Marcina Szczygielskiego, Doroty Suwalskiej, Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby; serie typu “Magiczne drzewo”, „Seria niefortunnych zdarzeń”, “Strrraszna historia” i „Monstrrrualna edycja”, szeroki wybór tytułów fantastyki (np. autorstwa J. Flanagana, B. Mulla czy A. Sapkowskiego), komiksy historyczne i wiele innych książek odpowiadających na zróżnicowane zapotrzebowania czytelnicze.

Przykładowe inne ciekawe publikacje do znalezienia na półkach biblioteki:

Poziom 0-1

• Rafał Witek “Psotnice podwórkowe” (seria “Czytam sobie”, poziom 3; wyd. HarperCollins)
            • Barbara Wicher “Dbaj o środowisko” (seria Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych”; wyd. Skrzat)
            • Ulf Stark “Jak tata się z nami bawił” (wyd. Zakamarki)

Poziom 2-4

• Susanne Orosz “Dlaczego mleko jest białe? Historyjki dla ciekawskich dzieci” (wyd. Prószyński i S-ka)
            • Rose Lagercrantz “Moje serce skacze z radości” (wyd. Zakamarki)
            • Anne-Cath. Vestly “8+2 i sztormowy wiatr” (wyd. Dwie Siostry)

Poziom 4-8

• Joanna Jagiełło „Czacha się buntuje” (wyd. Literatura)
            • Małgorzata Karolina Piekarska „Klasa pani Czajki” (wyd. Nasza Księgarnia)