• Andrzejki w bibliotece!

• 17.02.2022 19:34
          • Andrzejki w bibliotece! A jeśli andrzejki, to zabawa i wróżby. Oczywiście z zastrzeżeniem, że to tylko i wyłącznie forma dobrej zabawy.
            To doskonała okazja do rozbudzania zainteresowań dziecka historią kraju poprzez prezentowanie bogactwa wierzeń, zwyczajów i obyczajów ludowych.

• Andrzejki to impreza, która co roku cieszy się w naszej bibliotece dużą popularnością wśród uczniów. Pod koniec listopada zaprezentowana została wystawa andrzejkowa. Była ona literackim wprowadzeniem do tradycji andrzejkowych. Znalazły się tu informacje o historii święta, o tradycyjnych wróżbach, przysłowiach związanych z andrzejkami.

Osobną gazetkę przygotowano o twórczości polskich pisarzy o imieniu Andrzej – Andrzej Sapkowski                 i Andrzej Maleszko.

29 listopada odbyły się w naszej bibliotece andrzejki dla klas młodszych, uczniowie wraz                                    z wychowawcą byli zapraszani do biblioteki na wyznaczoną godzinę.

W tym dniu nasza czytelnia została zamieniona w “komnatę wróżb”. To dziewczęta z koła bibliotecznego przeobraziły się we wróżki i zadbały o wyjątkowy wystrój oraz magiczny nastrój.

Przepowiadały przyszłość na różne sposoby: z serc, z kuli ziemskiej, z kubeczków, z balonów,
            z kolorowych kartonów, z rzucanych na wodę słomek, z cytatów z książki i kartek z życzeniami,
            z ustawiania butów.

Na zakończenie każdy mógł sięgnąć do kosza po owoce z “Drzewa mądrości” czyli wróżby literackie, aforyzmy, złote myśli, przysłowia, pouczające lub śmieszne cytaty zaczerpnięte z literatury.

Chyba wszystkie wróżby były pozytywne, bo uczestnicy zabawy opuszczali czytelnie w dobrym nastroju.

Warto   jednak pamiętać, że tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Andrzejki to świetna okazja do integracji klas i spędzania czasu inaczej niż każdego innego dnia w szkole.

Link do galerii