• KWIECIEŃ MIESIĄCEM KSIĄŻKI

• 19.04.2021 14:11
          • W kwietniu obchodzone są dwa święta poświęcone książkom:

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (2. kwietnia)

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23. kwietnia).

• Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2. kwietnia, w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku. Może z okazji tego święta warto przypomnieć sobie baśnie braci Grimm, H. Ch. Andersena lub inne, które nasi czytelnicy znajdą w Bibliotece .

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło UNESCO w 1995 roku. Wybrano dzień 23.kwietnia, ponieważ jest to wyjątkowa data w literaturze światowej – rocznica śmierci lub urodzin takich pisarzy,  jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov. Od 2007 roku obchodzony jest także w Polsce.  Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą  promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej.

Bo czyż nie miał racji Cycero, twierdząc, że:

„Czytanie rozwija rozum młodzieży,

odmładza charakter starca,

uszlachetnia w chwilach pomyślności,

daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”