• Jak czytać dziecku.

• 11.03.2021 14:26
          • 1. Czytać codziennie, przez co najmniej 20 min-czas czytania dostosować  do przedziału uwagi dziecka, początkowo może być krótki, stopniowo można go wydłużać; chodzi jednak o codzienny rytuał czytania. Dobrą porą jest wieczór przed snem.

• 2. Czytanie ma się dziecku zawsze kojarzyć z radością-nigdy przymusem, karą czy nudą; powinno być magiczną porą wspólnego dokonywania odkryć, przezywania tajemnic i wzruszeń; porą, którą dziecko nie może się doczekać.

3. Wybierać wyłącznie książki ciekawe dla dziecka i wartościowe.

4. Unikać stereotypowych podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt tzw. książkę dla dziewcząt warto przeczytać zanim chłopiec zacznie się wstydzić „babskiej literatury”. Da mu to wgląd w słabo mu znany świat emocji.

5. Jeśli dziecko chce, może i warto wielokrotnie czytać tę samą książkę czy wiersz.

6. Pozwalać na pytania, powrót do poprzedniej strony, rozmowy zainspirowane tekstem – ta część głośnego czytania najbardziej rozwija intelekt i wrażliwość dziecka.

7. Reklamować czytanie własnym przykładem-dzieci powinny widzieć dorosłych pogrążonych we własnych lekturach książek i czasopism.

Uwaga-Dzieci, które bardzo wcześnie same czytają, nauczane i ponaglane przez dorosłych, niekoniecznie stają się czytelnikami na resztę życia. Na tym etapie trud samodzielnego czytania – często bez zrozumienia tekstu-zwykle przewyższa przyjemność z lektury. Może to pozostawić trwałe skojarzenia czytania z przykrością i doprowadzić do niechęci do książek. Zadbajmy, by czytanie było zawsze dla dziecka radością-będzie nią wówczas, gdy  do niego należeć będzie słuchanie, rozumienie i uruchamianie wyobraźni                   w ramionach bliskiej osoby-a do nas reszta. Samodzielne czytanie przez dziecko powinno przyjść w sposób naturalny, gdy pragnie ono tego i jest  do tego gotowe.

Głośne czytanie jest proste, dzieci je uwielbiają.