• Mały Ratownik 2017/2018 - program edukacyjny

• 07.02.2018 20:15
      • W dzisiejszych czasach udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej jest sytuacją wyjątkową, niecodzienną i nietypową, szczególnie wtedy, kiedy pomoc niesienie dziecko (w wieku szkolnym, a nawet przedszkolnym). Ale czy nie powinno być to normą?
      • Okres szkolny to czas, kiedy powinno się intensywnie pracować nad kształtowaniem charakteru przyszłego dorosłego człowieka. Nasza szkoła jest wyjątkowym miejscem, w którym każdego dnia uczymy dzieci, jak powinny zachować się w trudnych sytuacjach. Jako świadoma instytucja eskalacji niebezpieczeństwa we współczesnym świecie, szkoła uświadamia, edukuje i rozwija umiejętności praktyczne udzielania PPP całej społeczności szkolnej, w szczególności uczniów, którzy narażeni są na wiele zagrożeń, wypływających z rozwijającej się cywilizacji. Dlatego warto, aby i w tym roku szkolnym, zostały zrealizowane dodatkowe lekcje - lekcje ratowania ludzkiego życia, które mają super moc w sytuacjach, kiedy potrzebuje nas drugi człowiek, często ten najbliższy. Sama świadomość pomocy drugiemu człowiekowi, oczywiście znając zasady PPP, może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia, którego nie da się kupić w żadnym hipermarkecie.

Obowiązek udzielania pierwszej pomocy reguluje polskie prawo. Konsekwencje za zaniechanie takiej pomocy przewiduje art. 162 Kodeksu Karnego. Według danych GUS w 2016 r. na tzw. niewydolność serca, jak również zawał serca, umarło ok. 40 tys. osób (to jest 46% z zakresu chorób kardiologicznych). Nie ulega wątpliwości, że liczba zgonów, byłaby mniejsza, gdyby świadkowie tych zdarzeń natychmiast przystąpili do niesienia pierwszej pomocy.

Przyjmując statystycznie, że gdyby co dziesiąty człowiek na świecie, potrafił udzielić pierwszej pomocy, ocaliłoby to milion ludzi rocznie. Od szybkości naszych decyzji, umiejętności radzenia sobie w stresujących sytuacjach oraz celowości zabiegów ratowniczych, zależą dalsze losy osoby poszkodowanej. Dlatego wszyscy musimy mieć świadomość, że jesteśmy odpowiedzialni za drugiego człowieka, kiedy potrzebna jest pomoc. Umiejętności teoretyczne oraz praktyczne udzielania PPP są nieodzownym elementem nauki tak samo jak umiejętności liczenia czy pisania. Ważne jest, aby edukację ratowniczą rozpocząć już od najmłodszych lat dziecka.

Wychodząc naprzeciw potrzebom wszystkich ludzi, rozwijaniu tak ważnych umiejętności m.in. pokonaniu własnych barier i natychmiastowe udzielanie PPP, nasza szkoła realizuje długofalowy program - Mały Ratownik, który ma bezcenny wymiar. Program realizowany jest metodą projektu, finansowany przez Radę Rodziców SP 314.

Głównymi celami są:

1. Kształtowanie świadomości i postaw uczniów sprzyjających bezpieczeństwu własnemu i innych oraz przygotowanie młodych ratowników do prawidłowego zachowania się w przypadku zagrożenia w rzeczywistości.
        2. Nauczenie/doskonalenie umiejętności uczniów udzielania i wzywania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Ewelina Kucharska