• „Cały świat w naszej klasie”

        • 19.12.2016 15:37
        • W ramach projektu "Cały świat w naszej klasie” 19.10.15 w klasie 1i oraz 2F odbyły się warsztaty międzykulturowe. Przemiłe Panie, z Polskiego Forum Migracyjnego, które odwiedziły naszą szkołę przyniosły ze sobą pluszowy autobus z okien którego wyglądały buźki przemiłych dzieciaków.
        • Jak okazało się w trakcie warsztatów w autobusie - torbie ukryte były laleczki szmacianki, reprezentujące przedstawicieli różnych narodowości. Po krótkim wstępie i podróży wirtualną rakietą dzieci miały okazję poznać każdą laleczkę witając się z nią w języku kraju z którego pochodzi. Oryginalne powitanie w języku wietnamskim, irakijskim, białoruskim, czeczeńskim i somalijskim było dla dzieci ciekawym doświadczeniem. Z każdą laleczką była związana historia i zarazem powód opuszczenia państwa, w którym mieszkała.

          Projekt  jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę edukacji międzykulturowej i wzmacniania postawy otwartości oraz szacunku wobec przedstawicieli innych kultur w naszej szkole. Udział  w zajęciach pozwolił dzieciom poznać małych uchodźców i poznać ich elementy kultury. Wiele dzieci potrafiło się odwołać do tego, co usłyszały lub zobaczyły w programach informacyjnych.  To było doskonałym wprowadzeniem do dalszego kształtowania otwartości na innych.

          Zajęcia kontynuowane były podczas tygodnia integracji obchodzonego w naszej szkole w dniach 16- 20.11.2015r.

          Do każdej grupy wychowanie przedszkolnego „przyjechał” autobus, a w nim: dziewczynka z Wietnamu – Lien, chłopiec z Somalii Abdi oraz Iwan z Białorusi. Laleczki „opowiedziały” o swoich krajach i zwyczajach w nich panujących. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści i z radością przywitali „gości” z innego kraju. Rozmawialiśmy o różnicach w wyglądzie, wychowaniu i kulturze. Opowiadaliśmy o wyjątkowości każdego z nas. Na koniec uczniowie wybrali kolegę lub koleżankę z innego kraju, wykonali pracę plastyczną dorysowując brakujące  elementy oraz siebie na znak, że nikt nie może być sam.

          Bądźmy dla siebie mili, tolerancyjni i szanujmy się nawzajem.

          M. Karasek

        • Wróć do listy artykułów