• Europejski Tydzień Świadomości

• 27.10.2021 16:43
          • W dniach 4-10 października 2021 roku obchodziliśmy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji pod hasłem ,,JESTEŚMY RÓŻNI – JESTEŚMY RAZEM’’. W naszej szkole uczniowie oprócz warsztatów ortograficznych mogli skorzystać w Dniu Gier Planszowych z zasobów gabinetu terapeutycznego i pograć w gry planszowe. Wielu z nich było zaskoczonych, że gry są takie „wciągające”.

• Uczniowie klas młodszych pokusili się o wykonanie jednej pracy plastycznej. Było to o tyle trudne, że każdy miał tylko jeden fragment do wykonania i nie zawsze mógł zobaczyć, co robił kolega obok. Efekty tej pracy jednak są naprawdę zaskakujące i zostały zaprezentowane na wystawce na szkolnym korytarzu.

Kilka informacji nt. dysleksji:

Najczęściej stosuje się termin "dysleksja rozwojowa" dla określenia syndromu specyficznych trudności w uczeniu się czytania i pisania.

-  DYSLEKSJA - specyficzne trudności w czytaniu;

- DYSORTOGRAFIA - specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (w tym błędy ortograficzne);

-  DYSGRAFIA - niski poziom graficzny pisma.

Objawy dysleksji rozwojowej

Specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu ujawniają się dopiero w szkole, podczas gdy już w okresie przedszkolnym można zauważyć objawy, które cechują tzw. dzieci ryzyka dysleksji.

- opóźniony rozwój mowy;

- mała sprawność i koordynacja ruchów podczas zabaw ruchowych, samoobsługi, rysowania i pisania  ( np. rysunki ubogie kolorystycznie);

- wadliwa wymowa, trudności z wypowiadaniem złożonych słów, błędy gramatyczne;

- trudności z różnicowaniem głosek podobnych oraz z wydzieleniem sylab, głosek ze słów i ich syntezą;

- trudności z wykonywaniem układanek i odtwarzaniem wzorów graficznych;

- oburęczność;

- częste mylenie prawej i lewej ręki;

- trudności w czytaniu pomimo dobrej inteligencji oraz braku zaniedbania środowiskowego i dydaktycznego;

- trudności z opanowaniem poprawnej pisowni: odbicia lustrzane w piśmie, mylenie liter podobnych pod względem kształtu (p-b-d-g), liter odpowiadających głoskom zbliżonym fonetycznie, opuszczanie liter, błędy ortograficzne pomimo znajomości zasad ortografii.

Link do galerii

Katarzyna Rusak