• Mind the SPORT/Erasmus+/przerwy z gonoodle

• 16.05.2017 22:22
      • W ramach programu Mind the SPORT/ ERASMUS+ wprowadziliśmy dla wszystkich ucznió klas 4-6 środowe przerwy z GoNoOdle, a dla uczniów klas 1-3 czwartki z GoNoOdle!

• Nie od dziś wiadomo, że długotrwała praca umysłowa i towarzysząca jej mała aktywność fizyczna powoduję u uczniów objawy znużenia i zmęczenia – obniża się sprawność układu nerwowego. Realizowane przerwy między lekcjami oraz podczas zajęć w ramach programu Erasmus+, Mind the Sport, pozytywnie wpływają na lepsze funkcjonowanie uczniów podczas zajęć lekcyjnych.

To chwilowe skierowanie uwagi dziecka na sportowe działanie jest czynnym wypoczynkiem dla umysłu dziecka oraz niweluje negatywne zjawiska takie jak: spadek percepcji, brak skupienia uwagi, nieprzyjemne emocje związane chociażby z sytuacją stresującą w momencie odpytywania bądź pisania sprawdzianów. Wiedząc jak ważna jest przerwa w pracy umysłowej oraz podniesienie jakości kształcenia nasza szkoła wychodzi naprzeciw potrzebom uczniów

Efektów stosowania ćwiczeń śródlekcyjnych można wymienić bardzo wiele, ale do głównych zaliczyć można między innymi:

1. Odciążenie analizatora wzrokowego, zmiana akomodacji oka ustalonej stale jednakową odległością tablicy, zeszytu.
        2. Odciążenie analizatora słuchowego w przypadku tzw. głośnej lekcji – stosujemy przerwę cichą np. wykonując proste czynności ciałem.
        3. Ożywienie funkcji wegetatywnych: serca, płuc, dokrwienie mózgu.
        4. Odprężenie nerwowo – psychiczne przez zwrócenie uwagi ucznia na inne zadanie (funkcja relaksacyjna).
        5. Korekcja postawy ciała poprzez rozciągnięcie mięśni przykurczonych i zmuszenie do pracy mięśni rozciągniętych.
        6. Kształtowanie prawidłowego nawyku stosowania aktywnego wypoczynku w czasie pracy umysłowej w szkole i domu.

Ewelina Kucharska
        Joanna Przemieniecka