• Wizyta w Portugalii – ERASMUS + „Mind the SPORT”

• 24.04.2017 21:52
      • W dniach 20-24 marca nasi nauczyciele uczestniczyli w wizycie studyjnej w szkole naszego partnera w ramach programu ERASMUS + „Mind the SPORT” - Agrupamento de Escolas Escultor Antonio Fernandes De Sa w Porto (Portugalia).

• Głównym celem wizyty było omówienie i ewaluacja dotychczasowych działań w ramach Projektu, a zwłaszcza wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacyjnych metod, z których nauczyciele zostali przeszkoleni w naszej szkole w listopadzie 2016r, tj. Move to Learn oraz Ruchu Rozwijającego W.Sherborne.

Gospodarze szkoły doskonale przygotowali się na przyjęcie gości. Nauczyciele uczestniczyli w lekcjach z wykorzystaniem ww. metod, poznali funkcjonowanie szkoły w Portugalii- kadrę nauczycielską, uczniów oraz obowiązujący system szkolnictwa.

Dodatkowo mieliśmy możliwość powitania wiosny aktywnie na świeżym powietrzu – ćwiczyliśmy jogę, maszerowaliśmy, przygotowywaliśmy zdrowe przekąski i układaliśmy puzzle „Mind the SPORT”.

W kolejnym dniu wizyty oglądaliśmy przedstawienie w wykonaniu uczniów szkoły portugalskiej, a także teatrzyk szkolny wystawiony przez rodziców dla uczniów i gości. Rodzice wcielili się w postacie opowieści charakterystycznej dla regionu Porto „O macaco de rabo cortado”.

Ponadto, spotkaliśmy się z przedstawicielami władz lokalnych, zwiedziliśmy ratusz oraz uczestniczyliśmy w spektaklu „Cinderella” zaprezentowanym przez tamtejszą grupę aktorską.

Bardzo nam się podobały również warsztaty muzyczne połączone z ruchem, które zostały przeprowadzone wśród kadry nauczycielskiej. Zachęcam w imieniu organizatora do odwiedzenia, rejestracji i współtworzenia strony http://www.cantarmais.pt (strona wkrótce zostanie przetłumaczona na j.angielski).

Unikalnym doświadczeniem było także uczestniczenie w zajęciach dogoterapii w indywidualnej pracy z uczniem.

Codziennie odbywały się spotkania projektowe, podczas których omawiane były zadania projektu, ewaluacji wszystkich przeprowadzonych działań i przedsięwzięcia na najbliższe miesiące.

Wizyta w Portugalii wpłynęła nam w miłej i przyjaznej atmosferze. Wróciliśmy pełni wrażań, z nowymi doświadczeniami, które będziemy mogli wykorzystać w pracy z naszymi uczniami.

Link do galerii

Przed nami kolejna wizyta studyjna już w maju, tym razem w Turcji...

Joanna Przemieniecka