• Program "Ruch dla uczenia się"
      • Program "Ruch dla uczenia się"

      • 24.05.2017 20:23
      • Innowacja Pedagogiczna Move to Learn – „Ruch dla uczenia się”.
      • Od kilku lat w naszej szkole prowadzimy w klasach „0” program  „Move to Learn”. Jest on realizowany z całą grupą,  raz w tygodniu w czasie 30 minut. Program trwa 9 m-cy od września do kwietnia. We wrześniu zaplanowana jest diagnoza i obserwacja trudności dzieci. W kolejnych miesiącach realizacja programu

        Zajęcia mają charakter zabawowy i nastawione są na integrację zespołu, uczą współpracować w grupie.

        Program jest szansą dla dzieci, które zwykle kwalifikują się do terapii SI.

        Metoda Move to Learn, wykorzystuje sekwencje ruchów, które pojawiają się w różnych okresach rozwoju dziecka. Są to:

        1. Świadomość własnego ciała.
        2. Turlanie się.
        3. Ślizganie się na brzuchu.
        4. Jednostronne pełzanie.
        5. Naprzemienne pełzanie.

         

        1. Pełzanie na brzuchu, pełzanie na plecach.
        2. Kołysanie się.
        3. Jednostronne chodzenie na czworakach.
        4. Naprzemienne chodzenie na czworakach.
        5. Naprzemienne chodzenie

         

        Program przygotowany jest pod kątem potrzeb i możliwości dzieci rozpoczynających naukę w szkole. Dla niektórych  wiek 6 lat to okres zbyt krótki dla osiągnięcia koniecznej dojrzałości szkolnej. Stąd pomysł na prowadzenie w naszej szkole zajęć metodą „Move to Learn”. Wprowadzenie dodatkowych zajęć w formie ćwiczeń i zabaw ruchowych ma na  celu  poprawę koncentracji uwagi,  sprawności ruchowej oraz koordynacji wzrokowo- ruchowej uczniów. W wyniku realizowanego programu metodą „Move to Learn” dzieci powinny osiągnąć sukces terapeutyczny w postaci poprawy stanu rozwoju psychoruchowego, zdobyć umiejętność koncentrowania uwagi na ćwiczeniach i zabawach, a także wzmocnić poczucie własnej wartości, dzięki pokonywaniu własnych słabości i trudności.

        Z badań wynika, że stosowanie ćwiczeń powoduje powstawanie istotnych, pozytywnych zmian w zakresie rozwoju emocjonalnego u dzieci w wieku 5-8 lat oraz wzrostu poziomu umiejętności grafomotorycznych u dzieci w wieku 5-6 lat.

        Podczas  ćwiczeń jest wiele zabawy, szczególnie wtedy, gdy po opanowaniu danej sprawności jest szansa na wyścigi. Czekamy cierpliwie na swoją kolej, staramy się zachować ciszę i skupienie, choć emocje czasami na to nie pozwalają. Dbamy nie tyko o to, żeby jak najszybciej dotrzeć do mety, ale być uczciwym i wykonać ćwiczenia prawidłowo ;-)

        Pełzanie naprzemienne – wyścigi, to co dzieci najbardziej lubią;-)

      • Wróć do listy artykułów