• Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym.
    • Albert Einstein
    • Odważnym człowiekiem jest nie ten, kto się niczego nie lęka. Lecz ten, którego szlachetna dusza swój lęk przezwycięża.
    • William Shakespear
    • Tylko ten jest wykształcony, kto nauczył się, jak się uczyć; kto nauczył się, jak przystosować się i zmieniać.
    • Godzina dla Ziemi 2017 w SP314

• 09.04.2017 16:01
      • Tegoroczna Godzina dla Ziemi w naszej szkole pozwoliła nam nawiązać do zdobytych już doświadczeń, ponieważ odbywała się pod hasłem: Wisła – Królowa Polskich Rzek.
      • W latach 2011-2012 nasza szkoła przystąpiła do programu Wiślana Szkoła. Dzięki wielu działaniom całej szkolnej społeczności zdobyliśmy certyfikat Wiślanej Szkoły. W tym roku w marcu, w klasach I-III przeprowadzonych zostało wiele zajęć z edukacji przyrodniczej, polonistycznej i plastycznej na temat Wisły, jej znaczenia, jej fauny i flory, walorów przyrodniczych, rekreacyjnych, zdrowotnych. Sale i drzwi swoich klas uczniowie udekorowali rysunkami i plakatami o Wiśle. Zwieńczeniem były apele dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej w dniu 24. marca, podczas których p. Krystyna Grzybowska przedstawiła prezentacje na temat: Godzina dla Ziemi – Godzina dla Wisły.

Bohaterem była Wisła, nazywana Królową Polskich Rzek. Uczniowie zobaczyli piękno Wisły w jej górnym, środkowym i dolnym biegu, bogactwo fauny, jej różnorodność, zwierzęta chronione, unikatowość flory na skalę nie tylko Polski, ale i Europy. Przesłaniem prezentacji była ochrona Wisły przed degradacją, przed przeistoczeniem jej w wodną autostradę z pływającymi po niej barkami z wielkimi kontenerami. Naukowcy twierdzą, że w rzece jest za mało wody, a uregulowanie jej brzegów betonowymi bulwarami zwiększy możliwość występowania powodzi, spowoduje wyginięcie ryb, dewastację nadwiślańskiego środowiska naturalnego, wyginięcie wielu gatunków ssaków, ptaków i owadów, ponieważ Wisła i tereny przylegające do koryta rzeki są korytarzem ekologicznym dla migrujących zwierząt. Zniszczone będą lasy łęgowe, które są schronieniem dla tych zwierząt i ich bogatym żerowiskiem.

Na apel dzieci przyszły ubrane na niebiesko i w zrobionych przez siebie koronach na znak solidarności z Królową Polskich Rzek.

Link do galerii