• Zespół przyjaciół biblioteki – „Dzieciaki z bibliotecznej paki”

• 09.12.2016 11:07
        • W naszej bibliotece od wielu lat działa grupa dzieci lubiących pomagać w pracach biblioteki.
        • Każdego roku zgłasza się liczna grupa dzieci z klas IV–VI, które tworzą zespół przyjaciół biblioteki. Grupa ta dzieli się na zespół łączników klasowych oraz zespół uczniów zajmujących się pracą w bibliotece. Nie ma tu sztywnych ram podziału. W zależności od umiejętności i chęci działania dzieci wykonują różne prace: biblioteczno-techniczne, plastyczne, organizacyjne i informacyjne.

Są to takie obszary działalności jak:
          • Wypożyczanie książek podczas przerw,
          • Opracowywanie wstępne książki /pieczętowanie, wypisywanie kart książki, wpisywanie numerów inwentarzowych/,
          • Okładanie książek w folie,
          • Naprawy zniszczonych książek i czasopism,
          • Praca na komputerze /wykonywanie naklejek na katalogach i rozdzielaczach, sporządzanie wykresów/
          • Redagowanie gazetki bibliotecznej,
          • Prace plastyczne /wystawy tematyczne, udział w konkursach/
          • Praca organizacyjna /przy różnych akcjach bibliotecznych, przy planowanych spotkaniach w czytelni, konkursach/

Do prac włączana jest jak największa liczba czwartoklasistów. Ułatwia im to poznanie kolegów i koleżanek z innych klas oraz szybką akceptację i popularność w nowej rzeczywistości szkolnej. Grupa dzieci starszych pełni rolę opiekunów, przywódców dla młodszych. Wspólna praca na dyżurach w bibliotece uczy praktycznych umiejętności  z zakresu techniki bibliotecznej, kształtuje poczucie odpowiedzialności za przyjęte obowiązki, stwarza też możliwość bycia razem ze swoimi rówieśnikami, warunki do rozmowy i zaprzyjaźnienia się. Do pracy w ramach tego zespołu zostały zaangażowane również dzieci, które nie umiały znaleźć swojego miejsca w grupie rówieśniczej, mające kłopoty w nauce, trudne wychowawczo ale chętnie przebywające w czytelni, szukające tam schronienia i azylu.

Pomoc w bibliotece dowartościowuje dzieci. Ich zaangażowanie pozwala czuć się potrzebnym, dobrze wykonana praca jest źródłem satysfakcji, jest doceniana i uczniowie ci dobrze się czują w szkole.