Szkoła przyjazna ucznim z dysleksją

• Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją

• 17.01.2017 16:23
      • Nasza szkoła przystąpiła do III edycji programu Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją.

• W roku szkolnym 2013/2014 otrzymaliśmy już CERTYFIKAT Szkoły Przyjaznej Uczniom z Dysleksją. Obecnie staramy się o przedłużenie certyfikatu.

Celem programu jest:

• Wdrożenie filozofii szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją.
        • Wdrożenie strategii najskuteczniejszej pomocy uczniom z dysleksją.
        • Przekonanie środowiska szkolnego/lokalnego (uczniów, rodziców, nauczycieli) o konieczności i celowości stałej pracy z dziećmi z dysleksją rozwojową w celu wyrównania szans edukacyjnych.
        • Popularyzowanie wiedzy na temat dysleksji oraz sposobów rozpoznawania i zaspokajania potrzeb uczniów o specyficznych trudnościach w uczeniu się
        • Określenie aktualnego stanu opieki nad uczniami z dysleksją rozwojową (ryzykiem dysleksji) w szkołach województwa (stołecznego).
        • Promowanie modelu szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją

Adresaci programu to Szkoły podstawowe województwa mazowieckiego

Cechy szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją

Szkoła oferuje szeroki zakres form pomocy psychologiczno-pedagogicznej przeznaczony dla uczniów z dysleksją

1. Uczniowie z dysleksją otoczeni są właściwą opieką na wszystkich lekcjach i na wszystkich etapach nauczania.
        2. W szkole prowadzi się zajęcia korekcyjno-kompensacyjne i terapeutyczne (logopedyczne, socjoterapeutyczne i inne) dostępne dla uczniów z ryzykiem dysleksji i dysleksją w każdym wieku.
        3. Rodzice otrzymują wyczerpującą informacje o dysleksji i jej symptomach (o tym, jak postępować z dzieckiem w domu, jak odrabiać z nim lekcje, wykonywać dodatkowe ćwiczenia, jak organizować dzień, itp.) w formie: wykładów, prelekcji, warsztatów, porad i konsultacji indywidualnych
        4. Nauczyciele, terapeuta i rodzice dzieci współpracują ze sobą w celu  osiągnięcia optymalnego efektu pracy nad zminimalizowaniem negatywnego wpływu dysleksji na postępy w nauce i funkcjonowanie dziecka.t. Warszawy)

W ramach programu oferujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom udział w:

• warsztatach,
        • szkoleniach i spotkaniach szkoleniowych,
        • konkursach,
        • spotkaniach ze specjalistami,
        • badaniach przesiewowych w kierunku dojrzałości szkolnej i  ryzyka dysleksji wszystkich uczniów 6 i 7 letnich, co umożliwia wczesną interwencję,
        • obchodach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji,
        • programach wspomagających ucznia z trudnościami w nauce np. program profilaktyczno-terapeutycznym ORTOGRAFITTI