• Program "Chronimy Dzieci" 2014/2015

• 28.02.2017 12:54
      • Jesteśmy trzecią szkołą w Warszawie i pierwszą  na Białołęce, która posiada certyfikat „Chronimy Dzieci”.
      • zobacz certyfikat „Chronimy Dzieci”

Od 1,5 roku w naszej szkole realizowany jest we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje program „Chronimy Dzieci”. Jego ideą jest przyznawanie certyfikatu placówkom spełniającym wysoki poziom standardów ochrony dzieci oraz oferującym wysoką jakość programów ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Jesteśmy szkołą, która:
        • ma ustalone i spisane procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka,
        • chroni dane osobowe i wizerunek swoich uczniów,
        • dba o bezpieczny dostęp dzieci do internetu,
        • sprawdza pracowników pod kątem niekaralności za przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę dzieci,
        • zapewnia swoim pracownikom edukację w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy w sytuacjach zagrożenia,
        • oferuje uczniom edukację w zakresie praw dziecka, ochrony przed krzywdzeniem
          i bezpiecznego korzystania z internetu,
        • proponuje rodzicom edukację w zakresie wychowywania dzieci bez przemocy, ochrony dzieci przed krzywdzeniem, zagrożeń wynikających z korzystania z urządzeń technologii informacyjnej i komunikacyjnej, a także możliwości podnoszenia umiejętności wychowawczych.

Dołożymy wszelkich starań, by dzięki realizowanym przedsięwzięciom i utrzymaniu standardów ochrony dzieci na wysokim poziomie każdy uczeń czuł się bezpiecznie w naszej przyjaznej szkole.

W ubiegłym roku szkolnym został opracowany dokument „Polityka Ochrony Dzieci” (treść tego dokumentu znajduje się w zakładce Dokumenty szkolne).

Obecnie w ramach programu w klasach I-III przeprowadzone zostały zajęcia pt. „Bezpieczni”, których celem było:
        • poszerzenie wiedzy uczniów na temat dbania o swoje bezpieczeństwo,
        • rozwijanie umiejętności rozpoznawania zagrażających sytuacji,
        • zapoznanie dzieci z właściwymi sposobami reagowania w sytuacjach zagrożenia,
        • przekazanie uczniom informacji nt. osób i instytucji, do których można się zwrócić, gdy ktoś nas krzywdzi oraz numeru telefonu zaufania.

W klasach IV-VI przeprowadzone zostały zajęcia „Nie daj się – profilaktyka przemocy”, w czasie których poruszona została kwestia przemocy rówieśniczej w świecie realnym i cyberprzestrzeni. Uczniowie dowiedzieli się, jak reagować na przemoc rówieśniczą i gdzie mogą szukać pomocy osoby doświadczające przemocy ze strony rówieśników lub będące jej świadkami.

Ponadto uczniowie klas I-III i IV-VI mogą zapoznać się z informacjami umieszczonymi na tablicach szkolnych korytarzy, które przypominają o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu, prawach dziecka oraz możliwości uzyskania pomocy, gdy znajdą się w trudnej sytuacji.

W naszej szkole znajdują się również dwie tablice informacyjne dla rodziców (na parterze dużej szkoły i w „rękawie”). Zamieszczone są na nich informacje m.in. na temat wychowywania bez przemocy, chronienia dzieci przed przemocą w internecie, a także podane są adresy placówek pomocowych.

Małgorzata Ziędalska
        Maria Chmielewska