Wielokulturowość w szkole
- 28.01.2022 15:51
- Przemiany gospodarcze w naszym kraju oraz otwarte granice sprawiły, iż coraz częściej hermetyczny świat społeczności szkolnej musi otworzyć się na odmienność.
Na względzie musimy mieć również dynamikę ruchów społecznych, to z tych powodów w naszej szkole mogą pojawiają się lub mogą pojawić się dzieci nie tylko z mniejszości etnicznych, ale także dzieci: imigrantów – osób, których kultura pochodzenia jest inna niż Polska; reemigrantów – osób narodowości polskiej, które wróciły do kraju po pewnym czasie spędzonym poza jego granicami, z rodzin dwukulturowych, czyli dzieci obcokrajowców pracujących w Polsce, uchodźców, którzy na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej zmuszeni byli opuścić kraj pochodzenia oraz którzy z powodu tych obaw nie mogą lub nie chcą korzystać z ochrony swojego kraju.
Pamiętajmy !!!!!
Każdy człowiek – niezależnie od narodowości, rasy, płci, wieku, sprawności fizycznej czy psychicznej, wyznania, wieku, wykształcenia, ma niezbywalne prawo jako CZŁOWIEK do:
1. Traktowania go z szacunkiem należnym każdej istocie ludzkiej (ma prawo do tego, by zwracać się do niego grzecznie, pomagać mu, akceptować jego inność). 2. Bycia wysłuchanym i do poważnego traktowania. 3. Posiadania własnego zdania, wyrażania własnych poglądów, uczuć i potrzeb. 4. Uznawania określonych wartości, wyznawania własnej religii, dbania o własną kulturę narodową lub etniczną. 5. Niezależności i prywatności. 6. Pozostania sobą, nie zaś osobą, którą inni chcą widzieć w nas. 7. Tolerancji i akceptacji.Nauczyciele wspierający
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły