Plastikowy alarm - kampania proekologiczna 8d
- 05.11.2019 11:32
- Klasa 8d jest eko! I zaprasza do przyłączenia się do kampanii. Uczniowie przekonują, że zmiana nawet małych nawyków może przynieść wiele korzyści planecie.
- Młode pokolenie jest coraz bardziej świadome tego, co należy zrobić już dziś, aby zadbać o nasze środowisko. Poniżej artykuł autorstwa Olgi Kosowskiej.Małgorzata Kostian, wychowawca 8dPlastikowy alarm
Każdego dnia do obiegu trafia coraz więcej tworzyw sztucznych. Dzieje się tak za sprawą naszych bezmyślnych, codziennych zachowań, które w przeliczeniu na skalę światową okazują się być ogromnym problemem. Szacuje się, że do oceanów trafia co roku około 8 milionów ton tworzyw sztucznych, a łącznie zawierają już około 50 bilionów plastikowych drobin. Każdy z nas może starać się zmieniać swoje nawyki w domu na własną rękę. Ale czy to wystarczy?
Skutki używania plastiku
Wyobraźmy sobie naszą planetę za kilkadziesiąt lat. Jest szansa, że nasze dzieci/wnuki nigdy nie poznają zwierząt jak żółw zielony, pingwin równikowy czy płetwal błękitny. Gatunki te są na skraju wyginięcia spowodowanego ciągłym pogarszaniem się klimatu i dewastacją środowiska naturalnego. Tworzywa sztuczne mają także ogromny wpływ na nasze zdrowie. Niektóre z nich podejrzewane są o działanie rakotwórcze, toksyczność, zwiększanie ryzyka cukrzycy typu 2, otyłości, chorób serca, zaburzeń układu nerwowego, niepłodności czy zaburzeń pracy tarczycy. Największy problem stanowi jednak długość rozkładu plastiku. W zależności od jego rodzaju rozkłada się od 100 do 1000 lat, jednak te najbardziej popularne z nich jak np. reklamówki rozkładają się po około 400 lat. Dlatego właśnie tak istotny jest recykling.
Co możemy zrobić?
Każdy z nas może próbować samodzielnie ograniczać używanie plastiku w swoim domu, ale możemy też zmienić coś wspólnie - jako społeczność szkolna. Pomyślmy na początku o torebkach foliowych, w które pakujemy swoje kanapki na drugie śniadanie. Wystarczy zacząć używać pojemników wielokrotnego użytku lub papierowych opakowań. Plastikowe butelki? Zamieńmy je na bidony! Starajmy się także używać koszy na śmieci z funkcją recyklingu, które znajdują się na korytarzach. Właśnie poprzez tego typu drobne działania pomagamy naszej planecie.
Może się wydawać, że wybór materiałowej torebki zamiast tej plastikowej to jedynie nic nieznacząca zmiana, ale dla środowiska zmienia ona wiele. Pamiętajmy, że nasze codzienne wybory mają realny wpływ na środowisko. Problem dotyczy nas wszystkich
i może doprowadzić do katastrofy naturalnej.Olga Kosowska, VIII D
źródła: ziemianarozdrozu.pl esbud.pl
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły