• Innowacja pedagogiczna "Odetchnij"

• 17.03.2024 19:37
      • W tym roku szkolnym uczniowie klasy 1a biorą udział w zajęciach relaksacyjnych, które mają na celu nie tylko wyciszenie umysłu, ale także rozwój umiejętności radzenia sobie ze stresem.
      • Co to jest "Odetchnij"? "Odetchnij" to innowacja skupiająca się na różnych technikach oddechowych i metodach relaksacyjnych, których celem jest poprawa ogólnego stanu emocjonalnego oraz psychospołecznego naszych uczniów. Zajęcia te są oparte na zróżnicowanym zestawie technik, obejmujących:  - Techniki oddechowe: W ramach innowacji uczniowie uczą się różnorodnych technik oddechowych. Korzystamy tu z metody Butejki i staramy się poruszyć przeponę, wydłużyć oddech i dotlenić wszystkie komórki ciała. Te proste, ale skuteczne techniki pomagają w redukcji napięcia i stresu, oraz w poprawie koncentracji i samopoczucia. - Muzykoterapia i bajkoterapia: Na zajęciach wykorzystywane są także muzyka i opowieści jako narzędzia do relaksacji i odbudowywania równowagi emocjonalnej. Muzykoterapia i bajkoterapia pozwalają uczniom na oderwanie się od codzienności i przeniesienie się w świat pełen spokoju i pozytywnych emocji. - Mindfulness: Elementy metody Eline Snel są integralną częścią innowacji "Odetchnij". Ta holenderska metoda skupia się na uważności i świadomości teraźniejszego momentu, co przyczynia się do zmniejszenia stresu i poprawy zdolności radzenia sobie z trudnościami. - Trening Jacobsona: Podstawową zasadą tego treningu jest świadome napinanie i rozluźnianie mięśni, co prowadzi do fizycznego i psychicznego odprężenia. - Trening autogenny Schultza: Podczas treningu relaksacji uczniowie nabywają świadomości czucia własnego ciała dzięki doświadczaniu wizualizacji związanych z odczuciami spokoju i odprężenia. - Działania plastyczno-techniczne: Dodatkowo innowacja obejmuje także działania twórcze, które pozwalają uczniom wyrazić swoje emocje i refleksje w kreatywny sposób. Tworzenie staje się dla nich dodatkową formą relaksacji i terapii. Wierzymy, że innowacja pedagogiczna "Odetchnij" przyczyni się do budowy u dzieci zdolności radzenia sobie z trudnościami życiowymi.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z innowacji pedagogicznej "Odetchnij"

Sylwia Piekarska