• Rozpoznawanie potencjalnych możliwości oraz indywidualnych potrzeb ucznia i umożliwianie ich zaspokojenia.

Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w celu wspierania rozwoju ucznia, określenia odpowiednich form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym działań profilaktycznych, mediacyjnych i interwencyjnych wobec uczniów, rodziców i nauczycieli.

Organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Zapewnienie uczniom doradztwa w zakresie wyboru gimnazjum.

Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy wychowawczej w środowisku szkolnym i pozaszkolnym ucznia.

Wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.

Współpraca z pedagogiem szkolnym oraz instytucjami wspierającymi szkołę.

Opieka psychologiczno-pedagogiczna obejmuje:

• Działania diagnozujące trudności w nauce i zachowaniu(wczesne rozpoznawanie deficytów rozwojowych uczniów i inne przyczyny).
          • Pomoc w rozwiązywaniu problemów uczniów i ich rodzin (w tym materialnych).
          • Psychoedukację i profilaktykę (profilaktyka uzależnień, zagrożeń w sieci, przemocy w rodzinie, złego dotyku,agresji itp.)
          • Wspomaganie nauczycieli w trudnych sytuacjach wychowawczych.