• Jak rozwijać sprawność językową dziecka?

• 25.01.2021 19:59
          • Sprawność językowa jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka i jego powodzenia w nauce, ponieważ często ocenia się możliwości ucznia na podstawie jego umiejętności werbalnych.
          • Ucz swoje dziecko rozmowy.

Dziecko dopiero po wyjaśnieniu znaczenia zdarzeń czy czynności zaczyna rozumieć ich sens, co pomaga w tworzeniu wzorów logicznego myślenia. Dzięki komentarzom, głośnej analizie wydarzeń przyswaja sobie podstawowe wzorce językowe. Zatem niezmiernie ważne jest, aby mówić wyraźnie i poprawnie językowo.

Wyjaśniaj znaczenie czynności i zdarzeń.

Używaj języka rozwiniętego.

Nie należy ograniczać bogactwa swoich wypowiedzi tylko dla tego, że dziecko nie rozumie trudnych słów. Dziecko powinno być otaczane kąpielą słowną- nowe, nieznane słowa są równie ciekawe jak zabawki.

Używaj języka zmysłów.

Warto mówić nie tylko o tym co się widzi, ale też o tym, co się słyszy i czuje. Taka wypowiedź jest lepiej rozumiana i lepiej zapamiętywana.

Rozwijaj naturalną skłonność do mówienia.

Należy słuchać wypowiedzi dziecka, starać się odpowiadać za każdym razem, kiedy do nas mówi i zadawać pytania. Dziecko będzie znacznie chętniej i więcej mówiło, gdy przekona się, że przynosi to efekty. Nigdy nie zbywaj dziecka obojętnością i cierpką uwagą.

Wzbogacaj słownictwo przez cały czas.

Opowiadaj dziecku o tym, co robisz ze szczegółami. Podczas ubierania się uczymy nazw ubrań i ich części (rękaw, kołnierz, kieszeń), podczas jedzenia uczymy nazw produktów żywieniowych, ich cech (słodki, kwaśny) oraz wykonywane przy tym czynności (gryzę, połykam). Dzieci łącząc słowa z konkretnymi przedmiotami i sytuacjami tworzą i wzbogacają swój zasób słownika. Mówienie do siebie na temat tego, co się robi lub będzie się robiło, ułatwia dziecku wyrażanie swoich uczuć i emocji. Wykorzystując czynności wykonywane przez dziecko możemy rozbudowywać wypowiedź dziecka.

Ważne jest też czytanie, ponieważ doskonale stymuluje rozwój mowy. Wskazane jest zatem częste czytanie, opowiadanie bajek, wspólne oglądanie filmów i rozmawianie na ich temat. Zabawa jest również niezbędna dla prawidłowego rozwoju mowy. Rozwija rozumienie mowy, rozumienie nowych pojęć oraz umiejętność wysławiania się. Zabawa daje możliwość opisywania wydarzeń i opowiadania historyjek, jak również zadawania pytań.