• DNI INTEGRACJI - NIEZWYKŁY ALFABET

• 23.03.2021 22:21
          • Co to jest alfabet Lorma?
            Alfabet Lorma to system punktów i linii kreślonych na dłoni. Może to być jej wewnętrzna bądź zewnętrzna strona. Ręka może być prawa lub lewa. Piszemy jednym palcem albo - gdy osiągniemy już dużą biegłość - wszystkimi naraz.

Kto się posługuje Lormem?
            Lorm to alfabet osób głuchoniewidomych czyli takich, u których występuje jednoczesne poważne uszkodzenie wzroku i słuchu. Uniwersalną metodą komunikacji osób głuchoniewidomych jest właśnie alfabet Lorma.

Jak się nauczyć Lorma?

Zygzaki i plątanina linii. Pierwsze wrażenie jest z pewnością takie, że to bardzo trudne zadanie! Nic bardziej mylnego – skomplikowany rysunek oznacza tyle, że litery bardzo różnią się od siebie, więc w efekcie łatwiej jest je zapamiętać!

Samogłoski – ułożone są w kolejnosci alfabetycznej, każdej literze odpowiada jeden punkt na opuszku konkretnego palca: A: kciuk, E: wskazujcy, I: środkowy, O: serdeczny, U: mały
            Y: linia pozioma, przecinająca palce w połowie, od wskazującego aż do małego.

Spółgłoski - punkty i linie rozmieszczone w różnych obszarach dłoni. Łatwo je zapamiętać, zwłaszcza jeśli wykorzystamy skojarzenia np. :

F:friends” - ściskamy równocześnie dwa złożone palce - wskazujący i środkowy,

G: gold” czyli linia wzdłuż palca na którym nosi się obrączkę (palec środkowy),

K: kot, krowa - dotknięcie równocześnie końcami czterech palców wnętrza dłoni (jak 4 nogi),

M: mini - jeden punkt pod palcem małym,

R:rain” szybkie i rytmiczne uderzenie wnętrza dłoni wszystkimi palcami, poczynając

od małego, a kończąc na wskazującym, jak deszczyk,

itd...

Wygląda na skomplikowane? Wcale takie nie jest! Zobaczcie sami na filmie:

Mamy nadzieję,że wypróbowaliście ten niezwykły sposób komunikacji i od dzisiaj będziecie wiedzieć jak porozumiewają się ze sobą osoby głuchoniewidome.

Nauczyciele wspomagający SP 314

(W tekście wykorzystane zostały materiały autorstwa Małgorzaty Benisz-Stępień)