• 21 marca Światowy Dzień Poezji w naszej bibliotece

• 27.03.2024 15:19
          • Wraz z nadejściem wiosny21 marca obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Światowy Dzień Poezji. Nasza szkolna biblioteka również obchodziła święto poezji. Z tej okazji pojawiła się wystawa tomików poetyckich polskich poetów „Wiosną poezja rozkwita”.
          • Czytaliśmy podczas długich przerw najróżniejsze wiersze: ciekawe, zabawne, ważne. Starsi uczniowie czytali młodszym czytelnikom utwory poetyckie. Prócz czytania uczniowie bawili się słowem, szukali rymów, zastanawiali się nad znaczeniem poezji w codziennym życiu. Było wiosennie, poetycko, wzruszająco i zabawnie.

Akcja “wiersze na wynos” zainteresowała szczególnie najmłodszych czytelników. Każdy mógł przyjść i “poczęstować się” kopertą, która zawierała tekst wiersza J. Tuwima, J. Brzechwy, M. Konopnickiej, K.K. Baczyńskiego czy W. Szymborskiej zabrać kopertę z wybranym wierszem do domu i w ciszy zastanowić się nad tym, co poeta miał na myśli. Chętni uczniowie mogli wykonać do wiersza ilustrację lub inną pracę i przynieść do biblioteki szkolnej –„Wiersze malowane obrazem”.

Jednak największą frajdę sprawiło uczniom układanie wierszy, cytatów znanych poetów z wyciętych wyrazów i fraz z gazet.

Wszystkie podjęte działania miały na celu zachęcić uczniów do czytania poezji. Wystawę przygotowaną z prac początkujących poetów można obejrzeć na drzwiach biblioteki szkolnej

W tym szczególnym tygodniu poetyckim, mimo tego że, jak twierdziła Wisława Szymborska, tylko „niektórzy lubią poezję” okazało się, że tych, co lubią wiersze jest w naszej szkole niemało.