• Dzień Kobiet w bibliotece

• 17.03.2024 19:11
          • 8 marca to niezwykłe święto. W tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Jednak nie zawsze tak było. Jego początki zaczęły się około 100 lat temu, kiedy kobiety postanowiły zawalczyć o większe prawa i równouprawnienie.
          • Odwiedzający w tym dniu naszą bibliotekę mogli obejrzeć wystawę książek napisanych przez kobiety-autorki, z tytułem imienia dziewczyny i wypożyczyć ją. Wśród znanych autorek - pań znalazły się książki Joanny Olech, Ewy Chotomskiej, Anny Onichimowskiej, Joanny Papauzińskiej, Marty Trojańskiej.

Można było wziąć udział w interaktywnej wystawie pt. „Książka jest Kobietą”.

Młodsi uczniowie tego dnia mogli w przyjaznej atmosferze oraz korzystając z bibliotecznych kredek namalować swoją ulubioną dziewczęcą bohaterkę literacką. W tym roku najwięcej uczniów wybrało Roszpunkę, znalazły się także m.in. Pchła Szachrajka, Pippi Pończoszanka, czy Mała Mi.

Z kolei uczniów klas V-VIII czekał złożony test, dotyczący dziewczyn i kobiet w literaturze. Pytania dotyczyły wielu książek - zarówno lektur, mitów greckich i rzymskich, jak i znanych pozycji literatury dziecięcej i młodzieżowej. Na koniec testu należało również stawić czoła pytaniu "W świecie której dziewczęcej bohaterki literackiej chciałabyś/chciałbyś żyć i dlaczego?".

Powyższe działania okazały się świetną akcją czytelniczą. Wypożyczono wiele polecanych książek z imieniem dziewczęcym w tytule.

Zatem dziewczynki, dziewczyny, panny i kobiety, bądźcie odważne, asertywne, wierzcie w siebie, miejcie własne zdanie i konsekwentnie realizujcie swoje marzenia i cele.
            Macie talenty, skrzydła i moc!!!
            Lećcie wysoko!!!

Nauczycielki bibliotekarki