• Wydarzenia 2013/2014

        • Bookcrossing

          W czerwcu biblioteka propagowała na terenie szkoły idee bookcrossingu czyli przekazywanie własnych przeczytanych książek innym. W tym celu przygotowano tablicę informacyjną i ustawiono ją na korytarzu szkolnym blisko wejścia do budynku tak, aby wszyscy uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły mogli zapoznać się z regułami akcji. Obok ustawiono regał na książki, na którym znalazły się  egzemplarze w celu bezpłatnego przekazania ich innym. Każdy mógł wziąć dowolną wystawioną książkę, a także postawić przyniesione swoje, niepotrzebne już pozycje książkowe.                                                                             Niestety, zainteresowanie było niewielkie, pomimo, że tę akcję organizujemy już kolejny rok z rzędu.

           

          Konkurs ładnego czytania

          Klasy czwarte miały możliwość rywalizacji w umiejętności pięknego głośnego cztania. Każda klasa wytypowała trzech reprezentantów, którzy stanęli do konkursu. Uczniowie ci mieli trzy zadania:                                                                            1. zaprezentowanie tekstu przez siebie wybranego i przygotowanego wcześniej                                                                       2. przeczytanie wybranego przez organizatora fragmentu prozy z licznymi dialogami (bez przygotowania)                                  3. przeczytanie otrzymanego wiersza  zawierającego trudne w wymowie słowa (bez przygotowania)                                          Wszyscy uczestnicy z dużym zaangażowaniem czytali wyznaczone teksty, starali się dobrze zaprezentować czytany tekst.      W konkursie I miejsce zajęła Kalina Siwek z kl. 4e, II miejsce Alicja Dejneka z kl. 4d, III miejsce Wiktoria Kucharska z kl. 4d

                                                                                                               

          Konkurs recytatorski "Warszawska Syrenka"

          W naszej bibliotece od wielu lat miesiąć marzec poświęcony jest poezji. Organizowane są konkursy, w których uczniowie mają możliwość spróbowania swych sił we własnej twórczości poetyckiej. Corocznie odbywa się szkolny etap konkursu recytatorskiego "Warszawska Syrenka", w którym dzieci muszą zaprezentować dwa, wybrane przez siebie, wiersze lub fragment prozy. W tym roku wzięło udział 27 uczniów z poziomu klas IV - VI. Wszyscy starali się zaprezentować wybrany  wiersz ciekawie, niektóre prezentacje dostarczały publiczności wiele radości. Do etapu dzielnicowego wybrano Martynę Piegat z kl. 6 c, Agatę Krupińską z kl. 6 d i Karolinę Marat z kl. 5 b.

           

          Walentynki w bibliotece

          14 lutego, z okazji Walentynek, w bibliotece zapanowała serduszkowa atmosfera. Czytelnia udekorowana została czerwonymi serduszkami z papieru oraz wesołymi balonami w kształcie serca. Na tablicy z hasłem przewodnim: "Miłość niejedno ma imię"  zamieszczono wierszyki mówiące o potrzebie miłości do ludzi i zwierząt. Dzieci z koła biblioteki rozdawały przygotowane serduszka z sentencjami o miłości, sympatii, przyjaźni. Uczniowie, którzy w tym dniu wypożyczyli książkę otrzymali ulotkę walentynkową.   W czasie przerw trwały zabawy, w których chętni uczniowie zgadywali z jakiej książki jest wylosowany fragment mówiący o miłości oraz z wróżb mogli się dowiedzieć jakie imię będzie miał ich wybranek. Było wesoło, kolorowo i sympatycznie. W tym dniu dostępne było walentynkowe pudełko do którego każdy mógł włożyć liścik z wyrazami sympatii i miłości do książki i biblioteki.

           

          Pasowanie na czytelnika

          Styczeń był miesiącem, w którym uczniowie klas pierwszych zostali włączeni w poczet czytelników naszej biblioteki. Wszystkie klasy pierwsze zapraszane były do biblioteki na uroczyste pasowanie każdego ucznia na czytelnika. Dzieci, podczas zabaw pokazały że znają litery, umieją czytać oraz znają wiele książek dziecięcych i bajek. Głównym punktem uroczystości było złożenie przysięgi o poszanowaniu książek i ich czytaniu. Po przyrzeczeniu każde dziecko zostało pasowane największą księgą z zasobów naszej biblioteki i dostało kartę biblioteczną, dzieki której mogło wypożyczyć pierwszą książeczkę. Na pamiątkę uczniowie otrzymali zakładki do książek oraz ulotkę z prośbami książki do czytelnika.

           

           

          Mikołajki

          W tym roku, tradycyjnie, z okazji Mikołajek panowała wesoła mikołajkowa atmosfera. Bibliotekę opanowały prawdziwe Mikołaje. Na tablicy zawieszona została dekoracja mówiąca o historii Św. Mikołaja. Obok zaprezentowano wystawkę książek mówiących o zwyczajach mikołajkowych. Od tego dnia w bibliotece zaświeciły światełka i zawisły świerkowe girlandy. Każdy kto wypożyczył tego dnia książkę był częstowany pierniczkiem. Można było też wylosować prezencik na Mikołajkowej Loterii Fantowej. Z tej okazji do biblioteki zaproszone były dzieci z klas zerowych, które uczestniczyły w zabawach i konkursach,       a także wysłuchały opowiadania o przygodach Św. Mikołaja, czytanego przez Mikołaja w czerwonym stroju z długą białą brodą. Dostały drobne prezenty i częstowane były cynamonowymi pierniczkami. 

           

          Andrzejki

          29 listopada, w wigilię Św. Andrzeja,  biblioteka zamieniła się w krainę magii i czarów. Na tablicy zaprezentowano najciekawsze tradycje związane z tą datą, przedstawiono najbardziej popularne wróżby, a na wystawce można było zapoznać się z książkami prezentującymi  polskie tradycje ludowe. Uczniowie  z koła bibliotecznego przebrali się za wróżki i czarodziejów. W specjalnie przygotowanych miejscach, podczas długich przerw, w naszej czytelni, wróżyli z ręki, z kart, z czarodziejskiej kuli, z książki snów i imion, z rozsypanych szpileczek, z łupinek orzecha. Dzieci losowały wróżby, nakłuwały szpilką serce z imionami, grały w kolory i dzięki temu mogły poznać swoją przyszłość: przyszły zawód,  imię wybranka lub wybranki serca,  swoje osiągnięcia. Tego dnia podczas lekcji odwiedziły bibliotekę dzieci klas zerowych, które bardzo chętnie uczestniczyły w zabawie andrzejkowej i bardzo dobrze czuły się w towarzystwie wróżek i czarownic. Dzieci dostawały ulotki z opisem wróżb, które można wykonać w domu.

          Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

          Nasza  biblioteka Dzień Pluszowego Misia obchodziła uroczyście przez cały tydzień.  Czytelnia w tych dniach  zapełniła się różnorakimi misiami - dużymi i małymi. Dzieci mogły się do nich poprzytulać w czasie przerw. Mogły także poczytać o życiu prawdziwych niedzwiedzi brunatnych, polarnych i innych, z książek umieszczonych na wystawce. Obok zaprezentowano książęczki z przygodami ulubionych przez dzieci misiaków: Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona i innych. W tych dniach zapraszane były do nas dzieci z klas pierwszych na wspólną zabawę z okazji misiowego święta. Dzieci pojawiły się w bibliotece z własnymi pluszakami, ale chętnie bawiły się też misiami bibliotecznymi.  Maluchy rozwiązywały zagadki, układały historyjki obrazkowe, słuchały opowieści czytanych przez przebranych za misie uczniów  z koła bibliotecznego, rywalizowały w zawodach sprawnościowych i przeżyły wiele radosnych chwil. Na zakończenie otrzymały drobne upominki misiowe i wychodziły z uśmiechniętymi buziami. Z tej okazji biblioteka zachęcała uczniów do samodzielnego pisania bajek, dlatego oglosiła konkurs na własną bajkę, w której głównym bohaterem jest pluszowy miś.

          Warszawski Dzień Dobrego Jedzenia

          Jak co roku, biblioteka włącza się w szkolne obchody Warszawskiego Dnia Dobrego Jedzenia. Propagujemy zdrowe odżywianie poprzez zabawę i lekturę. W dniach 18-22 listopada w bibliotece była wystawka książek kucharskich, książek o zdrowym odżywianiu z zasobów biblioteki oraz przyniesionych przez chętne dzieci. Ponadto uczniowie przynosili różne ciekawe przepisy na zdrowe potrawy przyrządzane przez ich rodziców i dziadków. W tym tygodniu biblioteka zaprosiła część klas pierwszych na spotkanie poświęcone zdrowemu odżywianiu. Dzieci dowiedziały się dużo na temat zdrowej diety poprzez rozwiązywanie rebusów, zagadek, układanie puzzli, i innych ciekawych form nauki poprzez zabawę. Dziewczynka z klasy 6 a uczyła maluchy piosenki o warzywach. Dzieci poczęstowane zostały jabłkami i na koniec spotkania otrzymały kolorowanki.       Prócz tego przez cały tydzień można było pisać wierszyki o jabłkach, które prezentowane były na specjalnie przygotowanej tablicy. 

          Światowy Dzień Tolerancji

          Problematyka tolerancji jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka i każdego społeczeństwa, o czym nasza szkoła pamięta. Dowodem tego były tegoroczne, szkolne obchody Dnia Tolerancji,  w które włączyła się także biblioteka. Na bibliotecznej tablicy zamieszczone zostały najważniejsze tematy związane z tym zagadnieniem. Natomiast biblioteczna wystawka książek zapełniła się pozycjami literatury dziecięcej i młodzieżowej poruszającymi tę tematykę. Nauczyciele bibliotekarze prowadzili rozmowy na temat tolerancji podczas przerw oraz z uczniami spędzającymi wolne lekcje w bibliotece. Dzieci miały możliwość zawieszania na "drzewku tolerancji" karteczek z własnymi przemyśleniami na temat "Każdy inny - wszyscy równi".

           

          Kiermasz książek

          Biblioteka szkolna stara się propagować czytelnictwo w różnoraki sposób. Między innymi ułatwia rodzicom zakup wartościowych książek dla dzieci  po atrakcyjnych cenach. Z tego powodu, w dniu 14 listopada, gdy odbywały się zebrania z rodzicami klas 1-3, został zorganizowany kiermasz, na którym oferowano książeczki dla maluchów, starszych dzieci, a nawet dla dorosłych. Zainteresowanie prezentowanymi pozycjami było bardzo duże, gdyż ceny zachęcały do zakupów. Dzieci z koła bibliotecznego rozdawały rodzicom ulotki mówiące o tym, dlaczego warto czytać dzieciom i jak należy to robić poprawnie aby  zainteresować lekturą już od najmłodszych lat.

          Spotkanie autorskie 

          W dniu 24 października na zaproszenie biblioteki gościła u nas autorka książek dla dzieci pani Hanna Niewiadomska. Z pisarką spotkały się dzieci klas drugich. Pani Hanna w bardzo interesujący sposób prezentowała swoją twórczość oraz ciekawie opowiadała o rozpoczęciu swej drogi jako autorka pisząca dla dzieci. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści i zadawali mnóstwo pytań. Zachęcała uczniów do wspólnej zabawy w układanie rymów do rozpoczętego przez nią wiersza. Spotkanie uważamy za bardzo udane. Na zakończenie uniowie mieli mozliwość kupić książki i otrzymać autograf autorki.

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          Przez cały  październik w naszej bibliotece panowała ożywiona atmosfera wynikajaca z obchodów święta  bibliotek szkolnych. Przed wejściem do biblioteki można było zauważyć okolicznościową gazetkę ścienną informującą o tym święcie i zapraszającą do środka. Czytelnia obwieszona była plakatami okolicznościowymi reklamującymi naszą bibliotekę oraz książki, które można w niej wypożyczyć. Odświętny, niecodzienny nastrój stwarzały dekoracje plastyczne, cytaty o znaczeniu bibliotek i książek w życiu człowieka, a także kolorowe balony. Podczas przerw dzieci miały możliwość oglądania filmów z historii pisma, druku oraz prezentacji multimedialnej na temat słynnych na cały świat bibliotek. W czytelni można było zapoznać się z wystawką książek na temat historii bibliotek i wielkich bibliotekarzy.

          Z tej okazji ogloszone zostały konkursy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem:                                                              1/ na plakat reklamujący bibliotekę szkolną,                                                                                                                           2/ literacki na temat "Moje przeżycia związane z lekturą"                                                                                                       3/ na rebus zawierający tytuł ulubionej książki        

          Rada Rodziców  i kilkoro uczniów zrobiło, z okazji tego święta, bibliotece  prezent w postaci darów książek.