• SZKOŁA W RUCHU "Ćwiczyć każdy może"

        • „Trening czyni cię lepszym dzisiaj niż byłeś wczoraj”

          Gorge Allen

           

          Indywidualne wsparcie rozwoju uczennicy, zachęcenie do podejmowania aktywności fizycznej.

           

          W roku szkolny 2013/ 2014 podjęłam działania na rzecz uczennicy zdolnej, ze strony otoczenia szkoły, rodziny, środowiska. Opracowałam plan treningowy „Najskuteczniejsza droga osiągnięcia wyników sportowych”. Program dostosowany jest do możliwości psychofizycznych dziecka, skoncentrowany na indywidualnym tempie rozwoju, dzięki temu uzyskujemy optymalny bodziec treningowy, którego efektem jest progresja treningowa oraz pełne bezpieczeństwo ćwiczeń.

          Głównym celem programu jest wszechstronny rozwój uczennicy, który zapewnia najbardziej optymalny trening umożliwiający osiągnięcie maksymalnych efektów do możliwości organizmu. Program realizowany jest podczas dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Skierowany jest do uczennicy, która charakteryzuje się wysokim poziomem wydolności sercowo- naczyniowej oraz łatwą adaptacją do wszystkich rodzajów sportów i zajęć rekreacyjnych. Uczennica posiada bardzo dobre rozeznanie taktyczne w wybranych grach i dyscyplinach sportowych. Działania wynikające z programu treningowego pełnią funkcje profilaktyczne, wspierające, propedeutyczne,  stymulujące, rozwijając zdolności i umiejętności ruchowe, wspierając rozwój psychomotoryczny dziecka, wzbudzając pozytywną  wiarę w swoje możliwości. Opracowując program kierowałam się przekonaniem, że zajęcia te stworzą ogromną szansę rozwoju osobowości dziewczynki. Na realizację zaplanowałam 60 h godzin w terminie od listopada  2013 roku do czerwca 2014 roku. Stwarzam odpowiednie warunki do rozwijania zdolności sportowych dziecka. Podstawą naszej współpracy jest zasada partnerstwa- współpracy dwóch podmiotów.

          Trening personalny wzmacnia ciało, relaksuje umysł  i kształtuje ducha, wzmacniając wiarę w swoje możliwości. Jest osobistym triumfem. Symbolem zwycięzcy - oznaką osoby zorganizowanej, zorientowanej na cele, która chce osiągnąć sukces sportowy. Trening indywidualny to również mądrze spożytkowany czas oraz inwestycja w doskonałość - w samego siebie. Trening jest kluczem, który otwiera drzwi do sukcesów i szerokich możliwości, ponieważ w każdym z nas jest ukryta niezwykła siła a sprawność fizyczna i umysłowa pozwala ją wydobyć.

          Indywidualny program składa się z następujących bloków treningowych:

          • Trening ogólnorozwojowy (prozdrowotny). Podstawowym celem treningu jest zaangażowanie głównych partii ciała, poprawa elastyczności mięśnia, wydolności i koordynacji ruchowej całego organizmu.
          • Trening budujący masę mięśniową. Umożliwia osiągniecie atletycznej budowy ciała, harmonijnie podkreślającą proporcję, elastyczność i siłę mięśniową.
          • Trening mentalny. Stretching jest najskuteczniejszą metodą pracy nad włóknem mięśniowym w zakresie jego elastyczności, wydolności oraz zwiększania zakresu ruchomości w stawach. Stosowanie stretchingu chroni przed przeciążeniami, urazami.
          • Trening biegowy, kształtujący wytrzymałość tlenową, wytrzymałość szybkościową. Trening w swym założeniu zawiera naukę rozgrzewki lekkoatletycznej (pobudzenie mięśnia i jego rozciągnięcie), naukę kroku biegowego, techniki biegowej i ekonomiki samego biegu przy wykorzystaniu specjalistycznych ćwiczeń o charakterze siłowo-szybkościowym, biegowo-wytrzymałościowym i wytrzymałościowo-szybkościowym.
          • Trening specjalistyczny wybranej dyscypliny sportowej.  Ma na celu przygotowanie organizmu do konkretnej dyscypliny sportowej. Doskonalenie umiejętności technicznych.

           

          Cele szczegółowe

          • doskonalenie sprawności i tężyzny fizycznej
          • kształtowanie cech motorycznych: siła, szybkość, wytrzymałość, moc, skoczność, gibkość
          • wyrabianie postawy wytrwałości w działaniu i dążeniu do celu, motywowanie do aktywności, samokształcenia i samodoskonalenia w wybranej dyscyplinie sportowej
          • umiejętność współdziałania
          • indywidualne doskonalenie umiejętności technicznych w wybranych dyscyplinach sportowych
          • przygotowanie organizmu do wysiłku pod kątem realizacji konkretnych zadań ruchowych
          • podwyższanie wydolności ogólnej organizmu
          • wzmacnianie odporności fizycznej i psychicznej
          • wspieranie harmonijnego rozwoju psychofizycznego uczennicy
          • stwarzanie warunków do samodzielnego stosowania opanowanych umiejętności wybranych formach aktywności ruchowej
          • rozwijanie efektywnych sposobów samodzielnego przyswajania wiedzy i umiejętności
          • budowanie klimatu bezpieczeństwa, w którym dziecko ujawnia swoje mocne strony
          • dostarczanie wiedzy o wyższym stopniu trudności, zgodnie z ich rozwojem intelektualnym i uzdolnieniami ruchowymi
          • wdrażanie do dłuższego wysiłku sportowego
          • wdrażanie do samokontroli popełnionych błędów
          • nauka i doskonalenie wiedzy teoretycznej z zakresu wiadomości o własnym organizmie podczas wysiłku fizycznego

           

          RODZINNY TURNIEJ "DWÓJKI SIATKARSKIE"

          13 marca br. w naszej szkole odbył się rodzinny turniej dwójek siatkarskich. Każda drużyna składała się z ucznia/uczennicy SP 314 oraz członka rodziny: mamy, taty, siostry lub brata. Zgłosiło się 16 rodzinnych dwójek. Uczestnicy pierwsze spotkanie rozegrali systemem pucharowym. W drugiej fazie turnieju rywalizacja toczyła się system każdy z każdym. Już sama rozgrzewka przed zawodami pokazała wysoki poziom sportowy zawodników. Warto podkreślić, iż najmłodszym zawodnikiem, który razem z tatą był bezkonkurencyjny uczęszcza do 3 klasy. Spotkania były zacięte ale nie brakowało wesołej, rodzinnej atmosfery oraz ducha fair play. Z poświęceniem odbierane były piłki zarówno przez dorosłych jak i dzieci, które podpowiadały swoim rodzicom jak powinni ustawiać się na boisku. Po dwóch godzinach siatkarskich zmagań nadszedł czas na dekorację uczestników. Drużyny zwycięskie odebrały pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe- piłki siatkowe. Wszystkim sportowcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za radosne popołudnie, które spędziliśmy w gronie rodziny i przyjaciół.

          WYCHOWANIE FIZYCZNE- ZAJĘCIA PIŁKARSKIE

          Sport to zdrowie! W naszej szkole każdy o tym wie, dlatego dzieci tak chętnie i aktywnie uczestniczą w lekcjach wychowania fizycznego. We wszystkich klasach, zajęcia piłkarskie wywołują radość nie tylko u chłopców.. Dziewczęta, które radzą sobie doskonale z piłką przy nodze, zaskakują niejednokrotnie rówieśników swoimi umiejętnościami. Podczas gry szkolnej uczniowie doskonalą poznane elementy techniczne czekając z utęsknieniem na kolejne lekcje WF!

          UCZNIOWIE KLASY IV E

                          

                                                         

          UCZNIOWIE KLASY V D

                              

           

          E. Kucharska

          EDUKACJA SPORTOWA W POŁĄCZENIU Z EDUKACJĄ ZDROWOTNĄ!

          W naszej szkole prowadzimy edukację sportową dla wybranych uczniów klas 3. Zajęcia sportowe w połączeniu z edukacją zdrowotną są doskonałymi zajęciami dla dzieci edukacji wczesnoszkolnej. Już od najmłodszych lat należy kształtować u uczniów nawyk dbałości o zdrowie własne i innych ludzi oraz umiejętność tworzenia zdrowego stylu życia. Kompetencje (umiejętności, wiedza i postawa), które są niezbędne do zdrowego uczestnictwa w życiu społecznym, pogłębiają wiedzę o własnym organizmie i rozwoju, kształtują postawy umożliwiające stosowanie zasad higieny, zapobiegają chorobom oraz wytwarzają nawyki bezpośrednio lub pośrednio związanych z doskonaleniem zdrowia psychofizycznego. Edukacja zdrowotna jest procesem, który trwa przez całe życie i dotyczy wszystkich ludzi, młodszych i starszych, dlatego…


                        

                                    

                          ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO AKTYWNEGO  ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA!

          E.Kucharska

           

          WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO "ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE"

          Konkurs cieszył się dużym powodzeniem a temat okazał się bardzo wdzięczny, bowiem wpłynęło ok. 100 prac wykonanych przez dzieci. Prace oddane przez młodych plastyków  były wykonane na wysokim poziomie, wyrażały ich pomysły w bardzo atrakcyjny sposób i charakteryzowały się m. in. różnorodnością technik: wyklejanki, wydzieranki, collage, plastelina a nawet wata z której zrobiona była skocznia narciarska. Wykonane wieloma technikami, przez połączenie rozmaitych materiałów były, każdy w swoim rodzaju, wyjątkowe i przysporzyły dużego kłopotu Komisji Konkursowej z wytypowaniem zwycięzców. Ostatecznie przyznano 3 nagrody i wyróżnienie na każdym poziomie edukacji. Wśród laureatów znaleźli się:

          KLASA I

          • 1 m-ce ERYK POPIOŁEK (kl. 1e)
          • 2 m-ce ALICJA ZALEWSKA (kl. 1e)
          • 3 m-ce DAWID CHEŁMIŃSKI (kl. 1b)
          • Wyróżnienie KINGA JAROSIEWICZ (kl. 1e)

                   

          KLASA II

          • 1 m-ce MATEUSZ WŁODARCZYK (kl. 2c)
          • 2 m-ce JULIA DYTKOWSKA (kl. 2d)
          • 3 m-ce ROZALIA FURGAŁ (kl. 2f)
          • Wyróżnienie JAN KAŁAMAŃSKI (kl. 2e)

           

          KLASA III

          • 1 m-ce ADAM ŻACH (kl. 3g)
          • 2 m-ce SZYMON SZAŁAS (kl. 3h)
          • 3 m-ce KACPER DĘBIŃSKI (kl. 3g)
          • Wyróżnienie HAMLET MAKARYAN (kl. 3h)

           

          Wiedząc, jak ważne jest dla dzieci docenienie ich trudu laureaci konkursu uhonorowani zostali imiennymi dyplomami. Ponadto zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe: piłki, bidony, tarczę z piłeczkami. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców.

                                                      

          Dziekuję wszystkich Uczestnikom za zaangażowanie!

          E.Kucharska

           

          MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI


          W Soczi oficjalne rozpoczęcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich, w związku z tym wydarzeniem klasy 2d i 5e wybrały się na wycieczkę do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie na lekcje muzealne (kl. 2d  „Jedziemy na Igrzyska Olimpijskie”, kl. 5e „Sherlock Holmes w Muzeum”). Głównym celem  wyjazdu edukacyjnego łącznie dla  41 uczniów, było przybliżenie historii Igrzysk Starożytnych i Nowożytnych. Uczniowie, zwiedzając Muzeum Sportu i Turystyki, mieli możliwość naocznego poznania historii różnych dziedzin sportowych, przybliżenia sobie sylwetek sławnych przedstawicieli świata sportu. Ponadto uczniowie kl. 5e poprzez zabawę zamieniając się w detektywów, rozwiązali zagadkę, która uratowała olimpijską wystawę. Ukryte w walizkach sprzęty sportowe, legitymacje olimpijskie, medale i archiwalia z Igrzysk doprowadziły do rozszyfrowania łamigłówki. Natomiast uczniowie z klasy 2d zagrali rolę sportowców biorących udział w defiladzie. Atmosferę ceremonii tworzyły liczne eksponaty związane z IO: oryginalne medale, maskotki, pochodnie i flaga olimpijska. Nowoczesne, inspirujące wyobraźnię ekspozycje trafiały do świadomości uczniów, którzy fragment historii znają tylko z lekcji i książek. Zwiedzanie Muzeum Sportu i Turystyki przyczyniło się do kształtowania u uczniów postaw poczucia więzi z ludźmi, którzy tworzą historię sportu naszego kraju. Wycieczka stanowiła nie tylko wymowną lekcję historii, ale była także doskonałą integracją dla klas.

                          

                          

          E.Kucharska

           

          ALTERNATYWNE FORMY REALIZACJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

          Klasa 5d miała dziś niecodzienny WF! Wyszliśmy na świeże powietrze, trzymając w rękach kije do Nordic Walking. W porównaniu do zwykłego marszu Nordic Walking w większym zakresie angażuje mięśnie ciała. Szczególnie rozwija siłę i wytrzymałość ramion, wzmacnia tułów, rozwija mięśnie kończyn dolnych a także pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu po śniegu. Był też czas na zabawy i gry ruchowe a na koniec wielka bitwa na śnieżki.

                                                                     

          Zachęcamy wszystkich do maszerowania ze specjalnymi kijami tym bardziej że Nordic Walking może być uprawiany przez każdego, zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach- przez cały rok.

           

          „Citius, Altius, Fortius”

          Henri Didon

                         KONKURS WIEDZY O TEMATYCE OLIMPIJSKIEJ

                     "ZIMOWE I LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE"

           

          Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV - VI i ma na celu wyłonienie zwycięzców testu wiedzy o tematyce olimpijskiej. Celami konkursu są: pogłębienie zainteresowań uczniów tematyką olimpijską, poszerzenie zamiłowań sportowych młodzieży szkolnej, propagowanie idei olimpijskiej wśród uczniów.

          ZASADY KONKURSU I WARUNKI UDZIAŁU W KONKURSIE
          1. Jeżeli jesteś zainteresowana/y udziałem zgłoś się do Organizatora.

          2. Wypełnij Kartę Olimpijczyka.

          3. Przyjdź 10.02.2014r. o godzinie 17.10 i rozwiąż samodzielnie test wiedzy, któty będzie składał się z 30 pytań i trwał 45 minut.

          4. W ocenie Komisja będzie brała pod uwagę liczbę uzyskanych punktów w teście.

          5. W przypadku, gdy kilka osób najlepszych pod względem ilości uzyskanych punktów, zdobędzie tę samą liczbę punktów, o kolejności finalnej będzie decydowała kolejność błędów w teście. 

          6. Dodatkowy jeden punkt można uzyskać rzucając celnie do kosza w dniu 13.02.2014r. o godzinie 11.30-11.50

          7. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dnia 14.02.2014r. o godzinie 11.30 w sali gimnastycznej.

          ZAKRES WYMAGAŃ

          1. Ogólna wiedza dotycząca Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich.

          2. Sukcesy wybranych Polskich Olimpijczyków.

          NAGRODY

          1.Dla zwycięzców na każdym poziomie klas, czekają sportowe nagrody rzeczowe, dyplomy.
          2.Dla wszystkich Uczestników dodatkowe plusy z wychowania fizycznego!

          ZAPRASZAM WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE!

          "ZIMOWE I LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE" !

           E. Kucharska

           

           

          „Citius, Altius, Fortius”

          Henri Didon

           KONKURS PLASTYCZNY „ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE ”

          Konkurs skierowany jest do uczniów klas I-III i ma na celu wyłonienie najbardziej pomysłowych prac na poziomach klas edukacji wczesnoszkolnej. Uczniowie mają za zadanie wykonać pracę plastyczną dowolną techniką jedną wybraną przez siebie dyscyplinę Zimowych Igrzysk Olimpijskich na kartce formatu A4:

          • Biathlon
          • Bobsleje
          • Skeleton
          • Curling
          • Hokej na lodzie
          • Łyżwiarstwo figurowe
          • Łyżwiarstwo szybkie
          • Short track
          • Biegi narciarskie
          • Kombinacja norweska
          • Narciarstwo alpejskie
          • Narciarstwo dowolne
          • Skoki narciarskie
          • Snowboarding

           

          Prace należy składać do dnia 05. 02. 2014 r. do Organizatora.

          Komisja Konkursowa w skład w której wejdą przedstawiciele Organizatora dokonuje oceny prac i przyznaje nagrodę rzeczową na każdym poziomie klas I-III. Zwycięzcy zostaną wyłonieni zgodnie z następującymi kryteriami:

          • Zgodność pracy z tematem konkursu.
          •  Wyrazistość przekazu, pomysłowość, innowacyjność, kreatywność.
          • Forma estetyczna, oryginalność pracy.

           

           ZAPRASZAM WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE
          „ZIMOWE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE”
          !

          E. Kucharska

           

           ALTERNATYWNE FORMY REALIZACJI ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

          Kiedy biało za oknami naszej szkoły, organizujemy lekcje WF jako alternatywną formę realizacji zajęć WF na lodowisku. Lekcje łyżwiarstwa są doskonałą zabawą dla wszystkich uczniów. Sezon na lodzie rozpoczeliśmy na początku stycznia. Gry i zabawy ruchowe na lodowisku są doskonałą formą kształtowania szybkości i koordynacji ruchowej. Uczniowie w duchu rywalizacji sportowej bawią się na lodzie m.in. w „Baba Jaga”, „różne odmiany berka”, „wyścigi rzędów” a także doskonalą jazdę dowolną przodem, tyłem. Po ok. 90 min. szalonej zabawy na łyżwach wracamy szczęśliwi do szkoły na kolejne lekcję.

           

                                          

          E. Kucharska

          UCZNIOWIE vs NAUCZYCIELE

          W dniu 23.01.2014r. zorganizowaliśmy wspaniałe widowisko pozalekcyjne, podczas którego rozegrano dwugodzinny mecz w piłkę nożną. Naprzeciw siebie stanęli Uczniowie SP 314 vs Nauczyciele SP 314. Spotkania pomiędzy drużynami wzbudziły olbrzymie emocje zarówno zawodników jak i kibiców obydwu zespołów. W szranki stanęło dziesięć drużyn Uczniów klas III-VI [5 osób w drużynie] i jeden skład Nauczycieli [E. Kucharska, R. Kiliański, I. Charkiewicz, A. Wilińska, A. Bednarczyk]. Mecze trwały po 8 minut. Szansa na wygraną spowodowała, że Uczniowie wypełnili po brzegi salę gimnastyczną a lista zgłaszanych drużyn nie miała końca. Nauczyciele grając „bez oddechu” 120 minut nie przegrali żadnego meczu. Byli nie do pokonania. Warto podkreślić drużynę z klasy VI Naleśnikowy Róg, która jako jedyna zremisowała z nami, rozgrywając bardzo ciekawe spotkanie. Wszyscy byli zmobilizowani i zdeterminowani w najwyższym stopniu, zarówno Nauczyciele jak i Uczniowie przeprowadzili przepiękne akcje w ataku kończąc efektownymi strzałami.

                                   

                Spotkania pokazały, że aktywność fizyczna ma dla nas ogromne znaczenie i potrafimy efektywnie wykorzystać czas wolny  po zajęciach edukacyjnych. Wkrótce kolejne starcia, tym razem w Dwa Ognie! Nie przegapcie tego!

          Zapraszamy!

          E. Kucharska

           

          MISTRZOSTWA  SZKOŁY W  PRZECIĄGANIU LINY

          10 grudnia 2013 r. odbyły się Mistrzostwa szkoły w przeciaganiu liny dla klas II. W sportowej konkurencji uczestniczyło 130 dzieci ze wszystkich klas. Spotkania rozegrane były systemem każdy z każdym, rozegraliśmy 15 walk, w których każde dziecko wzięło udział. Bezapelacyjnie najsilniejszą drużyną okazała się klasa 2c. Drugie miejsce zajęły klasy: 2d, 2b,2e. Kolejne miejsce po ambitnej walce zajęła klasa 2f i 2a.

          Po sportowych zmaganiach przyszedł czas na rozdanie dyplomów i słodką niespodziankę. Turniej cieszył się ogromnym entuzjazmem. Organizatorzy gorąco dziękują dzieciom i wychowawczyniom za aktywny udział w imprezie.

          B.Walczak, E.Kucharska

           

          TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOZNEJ

          W dniach 14, 21 listopada oraz 05 grudnia 2013r. odbył się Szkolny Turniej Halowej Piłki Nożnej dla chłopców klas IV. Rozgrywki od samego początku cieszyły się dużą popularnością w środowisku lokalnym. Do rywalizacji zgłosiło się 6 drużyn. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Spotkania trwały 16 min. tj. 2 x 8min. Bezapelacyjnie najlepszą drużyną była FCG [kl.4g], która wygrała wszystkie swoje mecze pokonując bardzo silnych rywali w bardzo dobrym stylu. Drugą najmocniejszą drużyną po emocjonującym spotkaniu w walce o 2 miejsce z Orłami z 4e była drużyna z klasy 4b, zdobywając przewagę w rzutach karnych. Spotkanie do ostatniego gwizdka [sędzia Rafał Kiliański] było wyrównane i bardzo ciekawe. Czwarte miejsce zdobyła klasa 4a, kolejne 4c i 4f.

           

          Najlepszym zawodnikiem zawodów został Kacper Grabowicz [4g].  Najlepiej w bramce spisywał się Łukasz  Wiśniewski [4e].

          Wszystkim zawodnikom dziękuję za sportową rywalizacje w duchu fair play i już dziś zapraszam na II Turniej Piłki Nożnej, który rozegramy na naszych nowych boiskach szkolnych w II semestrze.

          E. Kucharska

           

          „Nasze zdrowie w naszych rękach”

          N. Amosow

          POZYTYWNE STRONY AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

          Nie bez przyczyny mówi się, że „Nasze zdrowie w naszych rekach”... Aktywność fizyczna jest szansą na zdrowe życie, które zależy wyłącznie od nas samych. Takie hasło powinno być respektowane przez wszystkich, szczególnie w dzisiejszym świecie, w którym wysiłek fizyczny ograniczony jest statycznym trybem życia. Udogodnienia cywilizacji, technika XXI wieku, komputeryzacja, automatyzacja to niejedne czynniki ułatwiające codzienne życie ale niestety wpływają niekorzystnie na zdrowie i rozwój człowieka, zmuszając go do siedzącego trybu życiu. Ludzie zapominają o swojej biologicznej egzystencji. Skutkiem tych przemian jest wzrost chorób cywilizacyjnych a także coraz częściej zauważane niekorzystne zjawiska społeczne wśród dzieci (agresywne zachowania, nadpobudliwość psychoruchowa, lęki). Dzieci częściej wybierają nowoczesną i bardzo atrakcyjną formę zabawy m. in. spędzają dużo czasu przed TV, Internetem, grają w gry komputerowe. Nie potrafią się zająć sobą, często są znudzone. Coraz rzadziej wychodzą na dwór „pokopać” w piłkę czy pobawić się w „chowanego”. A przecież wiek szkolny cechuje się nieustającym rozwojem fizycznym młodego organizmu. Zajęcia sportowe wprowadzają radosny nastrój i dobre samopoczucie, dają dziecku możliwość zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu. Wpływają również na sferę psychiczną i społeczną dziecka. Pomagają uzyskać szereg cech niezbędnych w życiu dorosłego człowieka, takich jak: równowaga emocjonalna, odporność na stres, umiejętność psychicznej adaptacji do zmieniających się warunków. Kształtują ponadto poczucie odpowiedzialności, wytrwałości w pokonywaniu trudności. Przy pomocy ruchu dziecko wyzwala również aktywność umysłową. Bawiąc się z innymi dziećmi podporządkowuje się ogółowi, wdrażając się do słuchania poleceń dziecko kształtuje swój charakter, uczucia. Zajęciom ruchowym towarzyszą uczucia radości i zadowolenia, co sprzyja wypoczynkowi, eliminacji agresji.

           Pozytywne strony aktywności fizycznej

          • Wzmacnia ustrój młodego człowieka, kształtuje i usprawnia wszystkie układy: ruchowy, krążenia, oddechowy, nerwowy wegetatywny, dokrewny.
          • Zaspokaja naturalną potrzebę ruchu.
          • Kształci pozytywną świadomość ciała.
          • Rozwija pewność siebie, poczucie własnej wartości.
          • Uczy kreatywności, empatii, pozytywnych relacji międzyludzkich.
          • Jest formą spędzania czasu wolnego, reedukuje stres.
          • Wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną.
          • Wpływa na harmonijny rozwój człowieka.

           

          Wszyscy powinniśmy kształtować w młodym pokoleniu prawidłowe postawy wobec kultury fizycznej, tak aby młodzież mogła je wykorzystać w późniejszym okresie. Starajmy się być wzorami zachowań w zakresie zdrowego stylu życia, bądźmy poprzez dokonywanie świadomych wyborów sprzyjających zdrowiu konkurencją dla Internetu, Telewizji, gier komputerowych. Zachęcajmy dzieci i młodzież do różnorodnej aktywności fizycznej!

          E. Kucharska

           

          Literatura:

          1. Bielski J., Metodyka wychowania fizycznego i zdrowotnego, Kraków 2005.
          2. Chodorowska I., Aktywność ruchowa- wpływ na zdrowie i rozwój dzieci i młodzieży, Wychowanie fizyczne i zdrowotne, nr 2.2008.

           

           

          OGÓLNOPOLSKA AKCJA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

          „ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE”
           

          Nasza szkoła została zgłoszona do Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” organizowana w ramach Roku Szkoły w Ruchu. Celem tejże akcji są działania na rzecz aktywności fizycznej w kilku obszarach:

          RUCH W SZKOLE

          • WF – zajęcia edukacyjne
          • WF – alternatywne formy realizacji zajęć
          • Edukacja zdrowotna
          • Kwalifikacje, doskonalenie nauczycieli WF
          • Pozalekcyjne zajęcia sportowe

           

          RUCH POZA SZKOŁĄ

          • Zajęcia zorganizowane.
          • Zajęcia niezorganizowane.
          • Aktywność z udziałem rodziny.
          • Aktywny wypoczynek.

           

          ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO CODZIENNEJ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ!

          E. Kucharska