Wars i Sawa grają w szachy

• Wars i Sawa grają w szachy

• 10.01.2017 02:26
      • Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez szachy w szkole”.
      • Na terenie Warszawy projekt realizowany jest przede wszystkim we współpracy z Biurem Edukacji m. st. Warszawy i w nawiązaniu do innych miejskich przedsięwzięć edukacyjnych nosi nazwę „Wars i Sawa grają w szachy”.

Celem projektu jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości, takich jak odpowiedzialność, koncentracja i intuicja.

W ramach projektu w naszej szkole od roku szkolnego 2014/2015 jest wytypowana klasa, w której  wprowadzono do zajęć szkolnych dwuletnią naukę gry w szachy, w wymiarze jednej godziny tygodniowo. W  roku szkolnym w 2015/2016 powstała kolejna klasa, która rozpoczęła naukę gry w szachy. Uczniowie, biorący udział w projekcie pracują na podręcznikach M. Zielińskiej pt. „Grajmy w szachy”. Będą mieli również uwzględnione w/w zajęcia w semestralnej i rocznej ocenie (opisowej) oraz na zakończenie roku otrzymają specjalne szachowe dyplomy.

Gra w szachy „314–ce” cieszy się dużym zainteresowaniem. Z tego powodu prowadzone są koła szachowe dla chętnych uczniów w ramach zajęć dodatkowych oraz zajęć świetlicowych.  Od roku 2012 organizowane są również co  roku Szkolne Turnieje Szachowe, a w marcu 2015 roku byliśmy organizatorem I Turnieju Szachowego dla Szkół Podstawowych w Dzielnicy Białołęka „Skok po kategorię” pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Białołęka (zob. link).

Link do galerii

Marlena Grzymkowska  - koordynator projektu