• O programie

•  Program Comenius- Partnerskie Projekty Szkół

Projekt: „Dla życia bez jedzenia śmieciowego”/For a life without junk food/

Cele Programu Comenius:

• zachęcanie do nauki nowożytnych języków obcych;
          • rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości;
          • pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.
          • poprawa pod względem jakościowym i ilościowym mobilności, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich;
          • poprawa pod względem jakościowym i ilościowym partnerstw pomiędzy szkołami z różnych państw członkowskich;

Nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2010/2011 do Programu Comenius.

Projekt „Dla życia bez jedzenia śmieciowego”/For a life without junk food/ jest wielostronnym projektem realizowanym przez 5 szkół z różnych krajów i koncentruje się na doskonaleniu znajomości języków obcych, umożliwieniu uczniom w jak najszerszym zakresie poznania krajów partnerskich, kultury, języka, wymiany doświadczeń, a przede wszystkim na popularyzowaniu idei zdrowego odżywiania.

W naszym projekcie uczestniczą następujące państwa: Polska, Włochy, Bułgaria, Rumunia i Turcja.

Spotkanie inicjujące pracę nad projektem odbyło się w dniach 27 – 30 X w Varnie, w Bułgarii.

Współpraca między państwami ma potrwać do końca czerwca 2012 roku. Na ten czas przewidziano wiele atrakcyjnych przedsięwzięć związanych z projektem, m.in.:

• ułożenie ankiety adresowanej do dzieci na temat ich nawyków żywieniowych,
          • założenie strony internetowej projektu „Dla życia bez jedzenia śmieciowego”/For a life without junk foods w języku angielskim,
          • utworzenie słownika tematycznego w różnych językach,
          • porady specjalistów odnośnie zdrowego odżywiania,
          • kalendarz noworoczny 2011/2012
          • mini ogródek szkolny z warzywami
          • bal kostiumowy przeciwko junk food (niezdrowej żywności)
          • zawody sportowe
          • umieszczanie na bieżąco prezentacji multimedialnych na stronie internetowej projektu
          • korespondencja, wymiana doświadczeń w języku angielskim na forum strony internetowej z uczniami krajów partnerskich