•  

             

                           Nikt nie rodzi się po raz drugi przedszkolakiem.
                           To, czego nie zrobimy dla dzieci,
                           dla wychowania przedszkolnego,
                           nie zrobimy już nigdy ...
                           Stymulowanie rozwoju dziecka
                           jest łatwiejsze od liczenia późniejszych wad...

                           dr Maria Kielar

           

          Drodzy Rodzice!

           

                Rozwój mowy jest jedną z ważniejszych umiejętności, jaką zdobywa dziecko. Trwa on przez wiele lat i przebiega w indywidualnym rytmie.
                Dziecko, które idzie do pierwszej klasy powinno wymawiać wszystkie głoski prawidłowo, mieć bogate słownictwo dotyczące jego życia, otoczenia, umieć budować poprawne pod względem gramatycznym
          i logicznym zdania.
                Prawidłowa wymowa ma duże znaczenie dla powodzenia w nauce czytania i pisania. Bez względu na przyczynę wystąpienia zaburzeń mowy (wad wymowy) należy podjąć jak najwcześniej działania terapeutyczne.
                Serdecznie zapraszamy do współpracy, ponieważ skuteczność i powodzenie terapii zależy w dużej mierze od Was Rodziców.

          GODZINY PRACY LOGOPEDY

           

          Małgorzata Karasek                             Katarzyna Walach                         Agata Szewczyk

          Poniedziałek:     8.00 - 15.00                                       13.00 - 16.00

          Wtorek:              12.00 - 18.00                                      08.00 - 10.30                                         08.30 - 14.00

          Środa:                11.45 - 15.45                                      10.45 - 11.30                                         8.00 - 12.30

          Czwartek:           8.00 - 15.00                                12.00-12.30  14.45 - 17.30                          11.15 - 14.45

          Piątek:                8.00 - 15.00                                      08.00 - 10.30                                          10.00 - 12.30

           

           

          ZAKRES DZIAŁAŃ LOGOPEDY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 314

           

                Z zajęć logopedycznych korzystają głównie dzieci z klas wychowania przeszkolnego, uczniowie klas I-IV oraz uczniowie mający zalecenia poradni psychologiczno-pedagogicznej. W wyniku przesiewowych badań logopedycznych oraz obserwacji logopedy i wychowawców, co roku, we wrześniu uczniowie kwalifikowani są do zajęć logopedycznych.
                Opieką logopedyczną objęci są uczniowie z dyslalią: seplenieniem, rotacyzmem, lambdacyzm, gammacyzmem, kappacyzmem oraz mową bezdźwięczną, jąkaniem, niedosłuchem, środowiskowym ograniczeniem mowy. Poza logopedycznymi metodami wywołania i utrwalania głosek, w czasie zajęć wykorzystywane są ćwiczenia z Terapii Ręki, SI, terapii pedagogicznej i ćwiczenia relaksacyjne.
                Dzieci, w zależności od potrzeby, uczestniczą w zajęciach indywidualnych i grupowych. W zajęciach terapii logopedycznej często uczestniczą rodzice uczniów.

           

          W NASZEJ SZKOLE LOGOPEDA:

          • Przeprowadza przesiewowe badania logopedyczne na terenie placówki;

          • Prowadzi terapię indywidualną i grupową w formie otwartych zajęć logopedycznych;

          • Prowadzi kącik logopedyczny zawierający informacje nt. terapii logopedycznej i wad wymowy;

          • Bierze udział w zebraniach z rodzicami klas „O”- I, w czasie których przeprowadza mini wykłady m.in. nt.: „wpływu zaburzeń mowy na trudności szkolne”, „jak pomóc dziecku z wadą wymowy w domu, jak z nim pracować”, informuje rodziców o różnych wadach wymowy u dzieci i ich wpływie na wyniki w nauce oraz o roli współpracy ze specjalistami;

          • Prowadzi indywidualne konsultacje z wychowawcami, z rodzicami, udziela porad;

          • Prowadzi zajęcia z całą klasą - tzw. „Gimnastyka buzi i języka” i „Utrwalanie głosek trudnych [sz, ż, cz, dż], [s, z, c, dz], [r];

          • Prowadzi zajęcia „Move to learn” („Ruch dla uczenia się”) w klasach „O” w ramach innowacji pedagogicznej Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.

          • Organizuje dzielnicowy konkurs logopedyczny pt. „Wierszyki łamiące języki”. Biorą w nim udział dzieci uczestniczące w zajęciach logopedycznych z dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy. Dzieci przygotowują wierszyki z głoskami, nad których utrwaleniem pracują z logopedą i rodzicem.

          • Przygotowuje pomoce logopedyczne;

          • Bierze udział w Ogólnopolskiej Akcji Dzień Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych;


           

          ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 314

                

          Przed lustrem ćwiczymy nasze buzie i języki, aby pięknie mówiły. Pani logopeda często opowiada zabawne bajki logopedyczne, np. o przygodach Języczka Wędrowniczka.

           

                             

          Ćwiczymy również prawidłowe oddychanie. Pamiętamy o tym, że czasie spoczynku oddychamy nosem. Dzięki tym ćwiczeniom wzmacniamy mięśnie oddechowe i usprawniamy podniebienie miękkie. Dzieci bardzo lubią ćwiczenia oddechowe i zabawy ze słomkami.

           

                 

           

          W czasie zajęć logopedycznych wykorzystujemy komputer i programy multimedialne. Dzieci grają w logopedyczne gry, dzięki którym utrwalają prawidłową wymowę ćwiczonych głosek.

           

              

           

          Dzieci ćwiczą analizę i syntezę wyrazową, rozwijają swoją spostrzegawczość oraz zręczność. Gramy
          w różne gry logopedyczne (planszowe, karciane) m.in.: Memo, Potruś, Mistrz Pamięci, Zgadnij co to - kto to?, Co się zmieniło? i wiele innych. Ćwiczymy w ten sposób prawidłową artykulację oraz pamięć słuchową i wzrokową.

           

               

           

          Na zajęciach poznajemy smak zwycięstwa, ale także uczymy się radzić z porażkami. Nie załamujemy się, pamiętamy o tym, że nie zawsze w grze jesteśmy najlepsi. Czasem się wygrywa a czasem przegrywa :)