• XV Międzynarodowy Dzień Poezji - relacja

• 29.09.2016 11:55
        • 8 maja 2015 roku nasi mali poeci z klas piątych i szóstych wraz z wicedyrektor Elżbietą Kieszkowską i polonistą uczestniczyli w XV Międzynarodowym Dniu Poezji podczas którego rozstrzygnięty został „Konkurs Jednego Wiersza”.
        • Z tej okazji Przyjaciele Ziemi udali się do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 355 przy ulicy Ceramicznej, gdzie podczas uroczystej gali czekała na nich niejedna niespodzianka. Najpierw dyrektor Elżbieta Kozłowska przywitała wszystkich serdecznie.

Gościem specjalnym, a zarazem członkiem jury, był Aleksander Nawrocki – poeta, tłumacz, eseista, redaktor naczelny miesięcznika „Poezja Dzisiaj.”

Po występie szkolnego koła teatralnego uczestnicy przystąpili do prezentowania swojej twórczości przed zgromadzoną komisją.

Nasza Oliwka Kowalska urzekła jury subtelnością metafor w wierszu „Dobre ręce mamy” i tym samym zdobyła I miejsce.

Wśród zgromadzonych dzieci specjaliści dostrzegli duży potencjał, dlatego przyznano aż dwa pierwsze miejsca, jedno drugie i trzecie.

Poetka z klasy sportowej udowodniła, że w każdym z nas może kryć się drugi Herbert. I tak w wierszu jej autorstwa zwykłe dłonie stają się bohaterem na tyle ważnym, aby wokół niego podjąć refleksję. Ale ręce nie są przypadkowe, to ręce kogoś najbliższego, mamy – te, które w zwykłej rzeczywistości sprzątają, myją, prasują tu nabierają innej mocy, przenoszą nas w inną niemalże księżycową galaktykę. To ręce Matki – Czarodziejki, która niczym „Pan od przyrody” wprowadza dziecko w tajniki życia. To one „cerowały dziecięce marzenia, na patelni ze szczyptą cukru pudru przewracały księżyc na drugą stronę, w upalne dni w ogródku podlewały tęczę, by nie uciekły z niej kolory.” Wiersz kończy paradoks „Małe jak ziarenka maku. Wielkie, bo pomieszczą w sobie moje ręce. Kanarka pogryzionego przez kota.”

Wszyscy wyszliśmy szczęśliwi, że mogliśmy tak blisko zetknąć się ze sztuką, lecz także młodsi, bo przecież, jak trafnie spostrzegł Aleksander Nawrocki, „kto obcuje z poezją, ten jest wiecznie młody.”

Link do garlerii zdjęć

Monika Racinowska