• Turniej Szachowy dla Szkół Podstawowych „Skok po Kategorię” - sprawozdanie

• 20.03.2015 13:51
        • 7 marca 2015 roku w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 314 im. Przyjaciół Ziemi w Warszawie odbył się Dzielnicowy Turniej Szachowy dla Szkół Podstawowych „Skok po Kategorię” pod honorowym patronatem Burmistrza Białołęki m.st. Warszawy.
        • Turniej oficjalnie otworzyła Pani Wicedyrektor Elżbieta Kieszkowska. Tuż po otwarciu sędzia główny Pani Magdalena Judek obwieściła rozpoczęcie pierwszej rundy.

W sumie w dwóch kategoriach turniejowych klas I-III i klas IV-VI wystartowało 30 uczniów i uczennic z pięciu białołęckich szkół podstawowych. Dla wielu z nich był to pierwszy prawdziwy turniej szachowy w życiu.

Rodzice i nauczyciele do ostatniej chwili udzielali cennych porad i wskazówek taktycznych.

Sędziowie i organizatorzy poza ciężką pracą, aby wszystkie kojarzenia i wpisane wyniki się zgadzały, służyli również pomocą, pociechą i uśmiechem.

Większość uczniów była bardzo skoncentrowana na swoich partiach, planując strategiczne posunięcia, które zapewnią im podium lub przynajmniej uchronią przed porażką.

Byli też tacy, którzy po prostu świetnie bawili się przy szachownicy.

Kilku odkryło, że kibicowanie kolegom potrafi być równie pasjonujące, jak sama gra. Nie zabrakło również respektowania zasad fair play – nawet po poniesionej porażce.

Nasi młodzi adepci grali pięć rund systemem szwajcarskim na dystansie  30 minut na zawodnika. Dla dzieci, które stawiają swoje pierwsze kroki w rywalizacji turniejowej to dużo. Dlatego w przerwach między rundami chętnie korzystali z przygotowanego przez organizatorów poczęstunku.

Pod koniec tego pełnego wrażeń i szachowych emocji dnia, odbyło się uroczyste rozdanie medali, pucharów, dyplomów i nagród dla najlepszych szachistów i szkół.

W kategorii  klas I-III najlepszymi okazali się:
          I miejsce - Anna Nowak  SP 314
          II miejsce - Stanisław Szostek SP 355
          III miejsce – Jerzy Posadowski SP 112

W kategorii  klas IV-VI zwycięzcami zostali:
          I miejsce - Jan Sikorski SP 112
          II miejsce - Stanisław Nożyński SP 112
          III miejsce - Bartłomiej Czerwiński SP 154

W Kategorii Drużynowej (suma punktów czterech najlepszych zawodników z danej placówki) uplasowały się następujące szkoły:

I miejsce z sumą 16pkt. – SP 112
          II miejsce z sumą 13,5pkt.– SP 154
          III miejsce z sumą 12pkt. – SP 314

Oczywiście nikt z uczestników nie wyszedł z pustymi rękami i wszyscy zawodnicy turnieju otrzymali dyplomy za udział. Kilkorgu uczniom udało się również uzyskać normy na V i IV kategorię szachową. Dokładne wyniki klasyfikacji zawodników znajdują się na stronach:

Cały Turniej nie mógłby się odbyć bez wsparcia naszych sponsorów:

1. Burmistrza Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy.
          2. Firmy Integrator AV Sp. z o.o.,  która ufundowała nagrodę główną dla zwycięskiej szkoły - drukarkę kolorową firmy Ricoh.
          3. Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej Nr 314 im. Przyjaciół Ziemi
          4. Szkoły Podstawowej Nr 314 im. Przyjaciół Ziemi

Wysoka frekwencja pokazała, że szachy cieszą się coraz liczniejszym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Dlatego mamy nadzieję, że turniej „Skok po Kategorię” zostanie wpisany na stałe w mury naszej szkoły i za rok spotkamy się w jeszcze większym gronie.

Wszystkim gorąco dziękujemy!!!

Organizatorzy: